Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Kamu Denetçisi Manolova, Balkan Ombudsmanlık Ağı Başkanı Seçildi

Bulgaristan Kamu Denetçisi Manolova, Balkan Ombudsmanlık Ağı Başkanı Seçildi

19 Kasım 2018

Bulgaristan Kamu Denetçisi (Ombudsman) Maya Manolova, Sofya'da bugün aralarında Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Romanya’nın da bulunduğu 13 ülkenin katılımıyla kurulan Balkan Ombudsmanlık Ağının Başkanı seçildi. Manolova’nın girişimiyle forum kapsamında İşbirliği ve Ortaklık Bildirgesi de imzalandı.

Makedonya Kamu Denetçisi Ixhet Memeti ile ortaklaşa düzenlenen bu tür ilk toplantının konusu, ”Vatandaşların Haklarının Korunması: Balkan İşbirliği Önündeki Zorluklar” idi. Etkinlik, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı bağlamında düzenlendi.

Manolova, Balkan ülkelerinin her birinde Kamu Denetçisinin vatandaşlara en yakın duran resmi görevli olduğunu, ancak çoğu zaman ilgili makamların baskısına maruz kaldığı için Balkan Ombudsmanlık Ağının oluşturulması yoluyla insan hakları savunucularının birbirlerini karşılıklı olarak destekleyebileceklerini kaydetti.

Kamu Denetçisi, bu bölgesel forumun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilmesinin 70. yıldönümü ve 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Günü kutlamaları olmak üzere iki önemli yıldönümünün arifesinde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Toplantının ikinci yarısında Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı'nda belirtilen vatandaşların ekonomik ve sosyal hakları tartışıldı. AB Temel Haklar Ajansı (FRA) temsilcisi, vatandaşların sosyal ve ekonomik hakları ile ilgili konularda bir konuşma yaptı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi temsilcisi de insan haklarının korunması ve geliştirilmesine ilişkin ulusal kurumların işleyişine dair Birleşmiş Milletler Paris İlkeleri’nin önemini açıklığa kavuşturdu.

Foruma ayrıca ülkedeki 13 bölgesel kamu denetçisi de katıldı. Toplantıda Adalet Bakanı Tsetska Tsaçeva, Tüketici Koruma Komisyonu Başkanı Dimitır Margaritov, akademik çevrelerin, tüketici ve sivil toplum kuruluşlarının, Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Devlet ve Hukuk Enstitüsü, Sivil Toplum Kuruluşları İçin Hukuk Merkezi, Açık Toplum Enstitüsü, Demokrasi Araştırma Merkezi, İnsan Hakları İçin Bulgaristan Avukatları, Animus Birliği ve başka kurum ve kuruluşların temsilcileri de hazır bulundular.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS