Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
AB Adalet Divanı’nın, annelik izni hakkındaki kararı Bulgaristan için geçerli değil

AB Adalet Divanı’nın, annelik izni hakkındaki kararı Bulgaristan için geçerli değil

20 Kasım 2018

BTV’nin Bu Sabah programına konuk olan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Biser Petkov, “Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı’nın çocuk bakım izninin hizmet süresi olarak kabul edilmemesine bağlı olarak sonrasında ücretli izin hakkı doğmadığına hükmetmesi, Bulgaristan’ın bu konuda kuralları değiştirmesi gerektiği anlamına gelmez” diye izah etti.

AB Adalet Divanı’nın Romanya’da bir mahkemenin bir davayla ilgili başvurması üzerine kararını açıkladı. Bu durum, Bulgaristan'da küçük çocuklu ailelerin haklarının kısıtlanabileceği ve annelik izni (çocuk bakım izni) bittikten sonra 2 yıllık ücretli izin hakkının kaldırılabileceği endişelerini de beraberinde getirdi. Sendikacılar ve hukukçular, AB Adalet Divanı kararının, Bulgaristan Anayasası’na aykırı olduğunu söylediler. İşveren örgütleri ise annelik izni sonrasında kullanılan ücretli iznin kaldırılmasında ısrar ettiler.

Bugün Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Biser Petkov, kararın AB 'de annelik izni için en cömert olan Bulgaristan mevzuatında bir değişiklik gerektirmediğini doğruladı. Bakan, aynı zamanda annelik izni kullanılan süre için ücretli yıllık izni alınmasının gerekip gerekmediğinin tartışmaya değer bir konu olduğunu söyledi. Petkov,” Bu konu tek taraflı çözülemez, sosyal taraflarla müzakere edilecek bir konudur, ancak bu çok hassas bir konudur” diye sözlerine ekledi.

İşveren örgütlerinin iki yıllık annelik izninin işgücü ihtiyacı nedeniyle kısaltılmasına yönelik önerisiyle ilgili olarak Petkov, bunun teşvik yoluyla yapılmasının daha iyi olacağını söyledi. Bakan, işine erken dönen annelere ödenen tazminatın yüzde 50’si tutarında ek ödeme yapılmasına ilişkin 2017 yılında alınan kararı örnek verdi. Bakan’ın ifadelerine göre Ulusal Sigorta Enstitüsü’nün verileri, bu imkândan yararlanan annelerin olduğunu gösteriyor. Bakan, Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) annelik izni süresinin ikinci yılında ödenen ücretin arttırılmasına ilişkin önerisinin tam aksine annelerin işine erken dönmemelerine neden olacağını düşünüyor.

En düşük gelirli emeklilere Noel Yortusu ve Yılbaşı vesilesiyle verilecek ikramiye ile ilgili Petkov, 40 leva tutarındaki ek ödemenin yoksulluk sınırının altında emekli ücreti alan tüm emeklilere ödeneceğini belirtti. 321 leva olan 2018 yılı yoksulluk sınırının değil, 348 leva olan 2019 yılı yoksulluk sınırının baz alınacağını kaydeden Bakan, ikramiyenin toplam 1,29 milyon emekliyi kapsayacağını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS