Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Trend Araştırma Merkezi: Halkın % 75'i siyasetçilerin yargıya baskı yaptığını düşünüyor

Trend Araştırma Merkezi: Halkın % 75'i siyasetçilerin yargıya baskı yaptığını düşünüyor

20 Kasım 2018

Trend Araştırma Merkezinin yaptığı anket sonuçlarına göre halkın % 75'i siyasetçilerin yargı makamlarına baskı yaptığını düşünüyor. Anket, 1004 yetişkin ile yüz yüze görüşülerek, 6-12 Kasım 2018 tarihleri arasında yapıldı.

Katılımcıların yüzde 38’i, yürütme organlarının yargıya müdahale edip etmediği sorusuna “müdahale ediyor diyebilirim” cevabını verirken yüzde 37’inin bundan emin olduğunu söyledi. Yüzde 8’i bunun aksini düşünüyor, yüzde 17’i ise bir cevap vermekte tereddüt ediyor.

Katılımcıların yüzde 54’ü savcılığın çalışmalarını olumsuz değerlendirdi, yüzde 21’i olumlu değerlendirdi. Yüksek Yargı Konseyi’nin iyi çalıştığını düşünen kesim, nüfusun ancak yüzde 13’ü oranındadır. İçişleri Bakanlığı’nın toplumdan aldığı onayın seviyesi yüzde 26’dır. Katılımcıların yüzde 61’i, en düşük onay alan mahkemenin çalışmalarını olumsuz olarak değerlendirdi.

Katılımcıların yüzde 81’i savcılığın, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gerekçesiyle iş adamlara yönelik gerçekleştirdiği bir dizi operasyonlarını destekliyor, yüzde 83’ü bu tür operasyonların devam etmesi gerektiğine inanıyor. Fakat katılımcıların sadece yüzde 16’sının bu operasyonların mahkumiyetle sonuçlanacağına inanıyor.

Katılımcıların yüzde 28’i, yargı sisteminde temel sorunun yolsuzluk, yüzde 9’u siyasi baskı, yüzde 5’i kanunların verdiği imkanlar olduğunu, yüzde 3’ü kanunların herkese eşit uygulanmadığını düşünüyor.

Katılımcıların yüzde 31’i, performansını artırmak için savcılığın yetkilerinin arttırılması gerektiğini düşünüyor. Yüzde 35’i ise tam aksini, savcılığın olumlu sonuçlar elde etmesi için gerekli yetkilere sahip olduğunu düşünüyor.

Araştırma ayrıca, hükümete güvenin azaldığını ve Parlamento’nun çalışmalarından memnuniyetsizliğin arttığını göstermektedir.

Katılımcıların yüzde 62’si hükümetin çalışmalarını olumsuz olarak değerlendiriyor. Bu oranda Ekim ayına göre 6 puanlık bir artış var. Olumlu değerlendirenlerin oranı yüzde 28’dir. Onların sayısında bir önceki aya göre yüzde 4 artış var.

Parlamento, Kasım 2017'den bu yana en düşük oranda nüfus tarafından onay aldı. Katılımcıların yüzde 71'i, Parlamento’nun çalışmalarından memnun olmadığını söyledi ve sadece yüzde 20'si Parlamento’nun çalışmalarını olumlu olarak değerlendirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS