Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
BSP ve HÖH, oy pusulasındaki değişikliğe karşı çıktı

BSP ve HÖH, oy pusulasındaki değişikliğe karşı çıktı

20 Kasım 2018

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), iktidardaki partilerin entegral oy pusulasında yer alan seçime katılan partilerin, parti koalisyonlarının ve girişim komitelerinin kura ile çekilen numaralarının kaldırılmasına ilişkin önerisine karşı çıktılar. Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ve Birleşik Vatanseverler koalisyonu tarafından sunulan kanun teklifinin gerekçesi, milletvekilli, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekili ve Belediye Meclis Üyesi adaylarının numaralarının partilerin numaraları ile aynı olduğunda seçmenlerin yanlışlıkla adayların lehine tercihli oy kullanmasıdır.

Bulgaristan İçin BSP Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Krum Zarkov’un ifadesine göre bir kuralın işlemesi için toplum tarafından kabul edilmesi için zamana ihtiyaç var ve bu yüzden entegral oy pusulasında partilerin numaralarının kalması gerekir. HÖH Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, 30 yıllık gelenek olan oy pusulasında yer alan parti numaralarının kaldırılmasına gerek olmadığını düşünüyor. Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte Tsonev, “Son üç yıl içinde oy vermeyi zorlaştırma girişimi, seçimin meşruiyetini baltalayan daha çok sayıda geçersiz oylara yol açtı” diye belirtti.

Bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Krum Zarkov,”BSP, elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanma imkanlarının kısıtlanmasına kesinlikle karşı çıkacak. Elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanma, seçimlerde yapılan tutanakların sahteleştirilmesi, sayımda ve tercihli oy sayımında hatalar ve başka kötü uygulamaları engellemenin yollarından biridir” dedi.

İktidardaki partiler, elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmasının, 300’den az seçmenin oy kullandığı seçmen sandıklarında, yurt dışında, tedavi kurumlarında, huzurevlerinde ve Bulgar bayraklı gemilerde uygulanmamasını önerdi. HÖH Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, bazı seçmen sandıklarında elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmasının uygulanmaması gerektiğini söyledi, ancak onları tam olarak belirtmedi. Milletvekilinin ifadelerine göre 300 değil, 50’den az seçmenin oy kullandığı seçmen sandıklarında elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılmaması gerekir.

BSP, elektronik oy kullanma makinelerinin devlete ait olan “Bilgi Servisi” kuruluşu tarafından üretilmesi fikrine karşı çıkarken HÖH, bu fikri destekliyor.

Her iki parti de elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılmasının ertelenmesini destekliyor. HÖH, genel olarak böyle bir seçeneğe karşı, BSP ise bu tür oy kullanmanın riskli olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS