Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Vatandaşların Bulgaristan'ı Hareketi, demokratik seçimler için elektronik seçim uygulanmasını istedi

Vatandaşların Bulgaristan'ı Hareketi, demokratik seçimler için elektronik seçim uygulanmasını istedi

26 Kasım 2018

Vatandaşların Bulgaristan’ı Hareketi (DBG) Başkanı Dimitır Delçev, “Elektronik Makine ile Oy Kullanmaya ve Uzaktan Elektronik Oylamaya Evet ve Hayır” konulu tartışma toplantısında partinin konuyla ilgili görüşünü açıkladı. Delçev,” Elektronik makine ile oy kullanma ve uzaktan elektronik oylama uygulaması Bulgaristan için önemli, çünkü demokratik seçim sürecini geri kazanmanın bir yolu olabilir. Oyların güvenliği, güvence altına alınmalıdır” diye kaydetti.

Parti görüşünü, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ve Birleşik Vatanseverler koalisyonu tarafından Meclise sunulan elektronik makine ile oy kullanma ve uzaktan elektronik oylama uygulamasının ertelenmesine yönelik Seçim Yasası değişiklik teklifiyle ilgili olarak açıkladı.

Elektronik makine ile oy kullanma ve uzaktan elektronik oylama uygulamasını tartışma zamanının geldiğini söyleyen Delçev’in ifadelerine göre 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Makro Çerçevesi’nde elektronik hizmetler oluşturmak için makineler ve sistemler için yeterli para öngörülmüyor ve bu tür hizmetler henüz oluşturulamaz.

DBG Başkanı, üç yıl önce yapılan referandumda 2 milyona yakın vatandaşın elektronik oylama uygulanmasını istediğini belirttiklerini anımsattı.

Delçev, ”Kim ne yaptı da son iki yılda kanun uygulanmıyor” diye soru sordu.

Delçev, Merkez Seçim Komisyonu’nun (MSK), elektronik makine ile oy kullanma ve uzaktan elektronik oylama uygulaması için 50 milyon leva talep ettiği Bakanlar Kurulu’na mektup gönderdiğini, ancak bunun karşılanmadığını sözlerine ekledi.

DBG Başkanı, ”Bir şey yapmak isteyen yolunu bulur” diye kaydetti ve hükümetin yasaya ve referandum sonucuna uymaya isteksiz olduğunu da sözlerine ekledi.

Delçev, tartışma sırasında ayrıca Gallup International'ın gerçekleştirdiği bir araştırma sonucuna göre, vatandaşların % 32'sinin seçimlerin dürüst olabileceğine inandığını,% 41'inin ise tam aksi görüşte olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Mihail Konstantinov, elektronik makine ile oy kullanma ve uzaktan elektronik oylama uygulaması konusunda iktidardakilerin alaycı davrandıklarını düşünüyor. Prof. Konstantinov’un ifadesine göre iktidardakileri rahatsız eden şey bu tür bir oylamada oyların Roman Mahallelerinden gelecek olmasıdır.

Prof. Konstantinov, elektronik makine ile oy kullanmanın tüm seçim sandıklarında uygulanmayabileceğini düşünüyor. Avrupa’da nerede bu tür bir oylamanın uygulanacağının daha önemli olduğunu söyleyen bilim adamı, yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşlarının serbest bir şekilde oy kullanmaları gerektiği görüşündedir.

Bir hatırlatma yapmamız gerekirse Kamu Denetçisi Maya Manolova, elektronik makine ile oy kullanma ve uzaktan elektronik oylamanın uygulamaya konulmadığı takdirde Bulgaristan Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını kaydetti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS