Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Kuruldu

Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Kuruldu

26 Kasım 2018

Ankara da yaşayan ve yönetiminin çoğunluğunu Makedonya’nın Urviç ve Yelovyane köylerinden gelen Türklerin oluşturduğu ‘’Ankara Rumeliler Kültür Ve Dayanışma Derneği’’ Seyfettin Saralar başkanlığında Ankara/Çankaya’da kuruldu.

Rumeli insanına sahip çıkma adına güzel bir organizasyon gerçekleştirerek bir araya gelen soydaşların dernek açılışı törenlerine, başta Makedonya olmak üzere; Batı Trakya, Kosova, Bulgaristan ve Rumeli’nin diğer ülkelerinden Türkiye’ye göç eden Türkler katıldı.

Rumeli insanının Türkiye’de hasret ile bekledikleri birlik ve beraberlik ile bir araya gelmelerini sağlamak ve bu amaçla kendi insanlarına destek olmak isteyen soydaşlarımızın bu mutlu günlerine, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik de katılarak soydaşlarımızın mutluluklarını paylaştı.

Vatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Varlığı Uğruna Başımızı Koyduk

Yeni kurulan Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyfettin Saralar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘a kendilerine bu imkanı sunduklarından dolayı teşekkür etti.

Saralar, TİKA’nın kendi köyleri başta olmak üzere Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerden dolayı teşekkür ederken, “Sayın Cumhurbaşkanımıza ve TİKA Başkanımıza Ankara’da yaşayan Rumeliler adına ve yönetim kurulu adına teşekkür ediyoruz, köylerimize kısa sürede hizmet edildi. Türkiye Cumhuriyeti Devletine hemşerilik bağı ile bağlanan bizler, vatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığı için bu uğurda başımızı koyduk, milletimiz ve devletimiz varız ve beraberiz’’ dedi.

Gelmiştik bir zamanlar, Sarı Saltuk ile Orta Asya dan

Bir Bir Diyar-ı Rum’a Dağıldık Sakarya’dan

Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği açılış törenine katılan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, soydaşlara nasıl bir faaliyet içerisinde olmaları gerektiğini ve bu çerçevede Rumeli ismini kullanılmalarının anlamlı olduğunu belirterek

“Osmanlı Bakiyesi Rumeli ye Devlet olarak bizler hizmet ediyoruz, 24 saat Rumeli için çalışıyoruz, ancak sizlerde Rumeli’den gelen öğrencilere ve ailelere bu dernek kanalı ile şefkat gösterin ve onlara , kültür ve geleneklerinize sıcak yuva olarak buralarda sahip çıkın” ifadelerini kullandı.

Orta Asya dan hep birlikte gelerek, Sarı Saltuk anlayışını bu coğrafyada yaşattıklarını ifade eden TİKA BADA Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Üsküplü Yahya Kemal Bayatlı’nın dizeleri ile "Gelmiştik bir zamanlar, Sarı Saltuk ile Orta Asya dan; Bir Bir Diyar-ı Rum’a Dağıldık Sakarya’dan" ifadelerini kullanarak soydaşlara birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte ortak yaşama kültürü ve gelecek idealinin inşasını sağlamaları gerektiğini ifade etti.

Ankara Rumeliler Kültür Ve Dayanışma Derneği açılış törenine katılan soydaşlar, geleneksel yemekleri ve oyunları ile hoşça vakit geçirdiler. Ankara’da ikamet eden, gıda ve deri sektöründe çalışan soydaşlar tarafından günün anlam ve önemini yansıtacak olan Mostar Köprülü Pasta da yapılarak törende kesilip katılımcılara dağıtıldı.

Urviç ve Yelovyane Köyleri

Avar Türk kökenli soydaşlarımızın yaşadığı Urviç ve Yelovyane köyleri, Şar dağlarında hakim bir tepede yer alır. Köylerin erkekleri Almanya, İtalya, Avusturya ve Türkiye'de aşçılık, pastacılık, dondurmacılık, kuruyemişçilik, dericilik alanlarında uzmandır. Çoğunluğu 1950'lerde Urviç ve Yelovyane köylerinden Türkiye'ye göç eden çalışkan, dürüst soydaşlarımız, Ankara başta olmak üzere İstanbul, Eskişehir, Kütahya gibi göçmen şehirlerinde yaşarlar.

Kaynak: www.yenibalkan.com


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS