Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sova Haris Sosyolojik Ajansı: Sadece üç parti Avrupa Parlamentosuna temsilci gönderecek

Sova Haris Sosyolojik Ajansı: Sadece üç parti Avrupa Parlamentosuna temsilci gönderecek

27 Kasım 2018

Sova Haris Sosyolojik Ajansı’nın Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimlerine ilişkin Bulgar toplumunun tutumuna yönelik en son sosyolojik araştırmasının sonuçlarına göre sadece üç partinin Avrupa Parlamentosuna temsilci gönderme şansı vardır ve vatandaşların en büyük iki siyasi güç olan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisine duyduğu güven oranı eşitlendi. 16-22 Kasım 2018 döneminde 18 yaş üstü 1000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen sosyolojik araştırma, 18 yaş üstü Bulgaristan nüfusunu temsil etmektedir.

Katılımcıların yüzde 21,6’sı GERB’e, yüzde 21,3’ü BSP’ye oy vereceğini söyledi. İki parti arasındaki fark oranında hata payı izin verilen sınırlar dahilindedir.

Sonuçlara göre Hak ve Özgürlükler Hareketi’ne (HÖH) güvenenlerin sayısı yüzde 5,8, Birleşik Vatanseverler koalisyonuna güvenenlerin sayısı yüzde 4,1, İrade Partisi’ne güvenenlerin sayısı yüzde 1,9, Demokratik Bulgaristan Birliği’ne güvenenlerin sayısı yüzde 1,5, Bulgaristan'ın Dirilişi İçin Alternatif (ABV) Partisi’ne ve Demokratik Güçler Birliği’ne güvenenlerin sayısı yüzde 0,9, Reformcu Blok koalisyonuna güvenenlerin sayısı ise yüzde 0,4 oranındadır. Katılımcıların yüzde 1,4’ü oyunu başka bir partiye vereceğini, yüzde 14,6’sı ise oy kullanmayacağını söyledi.

Siyasi liderler arasında Başbakan Boyko Borisov’a duyulan güven seviyesi en yüksektir. Borisov’a güvenenlerin sayısı yüzde 34,4 oranında, güvenmeyenlerin sayısı ise yüzde 54,8 oranındadır. Borisov’u yüzde 61,7 güvensizlik oranına karşı yüzde 28,2 güven oranıyla Korneliya Ninova ve yüzde 64 güvensizlik oranına karşı yüzde 18,8 güven oranıyla Krasimir Karakaçanov izledi.
Şimdilik Avrupa Parlamentosu seçimlerinde uygulanan yüzde 6’nın üzerinde seçim barajını sadece GERB, BSP ve HÖH partileri aşıyor.

Katılımcıların yüzde 45,3’ü mutlaka oy kullanacağını söylerken yüzde 25’i hala tereddüt etmekte veya oy kullanmayacağını belirtti.

Araştırma sonuçlarına göre nüfusun yarısından fazlası-yüzde 57,2’lik kesimi ülke genelinde devam eden protestoları takip ediyor ve destekliyor. Ancak yüzde 15’i protestoları takip ettiğini, fakat desteklemediğini söylüyor. Katılımcıların yüzde 42,3’ü protestoların devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Nüfusun yüzde 40,1’inden biraz az bir kesimi, durumun normalleşmesini ve kurumların faaliyetine devam etmesini tercih ettiğini belirtti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS