Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan ve Polonya cumhurbaşkanlarından, Rusya’ya Ukraynalı denizcileri serbest bırakma çağrısı

Bulgaristan ve Polonya cumhurbaşkanlarından, Rusya’ya Ukraynalı denizcileri serbest bırakma çağrısı

27 Kasım 2018

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bu sabah askeri törenle karşılanan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile makamında bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki Devlet Başkanı ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bulgaristan ve Polonya cumhurbaşkanları, Azak Denizi bölgesinde yaşanan gerginlik konusunda ölçülü ve akıllı davranılması ve gerginliğin giderilmesi çağrısında bulundular.

İki Devlet Başkanı, durumun üstesinden gelmek için doğru yaklaşımın, bölgedeki sivil gemicilik özgürlüğünü garanti ederek diyalog yürütülmesi olduğunu düşünüyor.

Radev ve Duda, ayrıca Rusya Federasyonu tarafından denizcilerin ve gemilerin serbest bırakılmasında ısrar etti.

Polonya Cumhurbaşkanı, Bulgaristan ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıldönümü kutlamaları münasebetiyle ülkemizi ziyarette bulunuyor.

Polonya’nın Ukrayna tarafını desteklemeye yönelik uluslararası eylemde yer alacağını söyleyen Duda, “Rusya saldırgan bir tutum sergilemekte ve bir kez daha Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmaları ihlal ediyor ve bu Polonya tarafından kabul edilemez” dedi.

Radev, ”Bu ziyaret, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıldönümü kutlamalarını taçlandırıyor. Polonya'nın bağımsızlığını yeniden kazanmanın 100. yılını da kutluyoruz” diye vurguladı.

Devlet Başkanı, “AB ve NATO’da önemli ortaklar, müttefikler ve dost iki ülke olduğumuzu hatırlatabiliriz” diye kaydetti.

Radev, ”İki ülke arasındaki ticaret hacmi ve yatırımlar arttı. Bulgaristan ve Polonya bilim, eğitim ve turizm alanındaki işbirliğini genişletiyor. Devlet başkanları arasındaki görüşmede Avrupa gündemindeki konulara da değinildi. Bazıları “Üç Denizler” girişimi ile ilgilidir. Projeler sadece ulaşım ve ekonomik işbirliğini değil, aynı zamanda bölgedeki ülkeler arasında güvenliğin sağlanmasını hedefliyor” dedi.

Duda’nın Bulgaristan’daki temaslarında Avrupa Birliği’nin (AB) Uyum Politikası ve Ortak Tarım Politikası vurgusu da yapıldı.

Radev, “Potansiyellerini korumak, Avrupa'nın birliğine bir yatırımdır. Her devlet, İttifak'ın hem siyasi bilgeliği hem de son yüksek teknolojili savunma sistemleri kurmasıyla güçlendirilmesine katkıda bulunmalıdır” diye ekledi.

2019'daki Poznan'da yapılacak Berlin Süreci liderlerinin zirve toplantısı da iki Devlet Başkanı arasında tartışılan konular arasındaydı.

Bulgaristan, Batı Balkanlar'ın Avrupa entegrasyon politikasının tam üyesi olarak dahil edilmesi konusunda ev sahibi olarak Polonya'ya bel bağlayacak.

Polonya Cumhurbaşkanı yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 100.yıllık geleneğe sahip olduğunu vurguladı. Polonya ve Bulgaristan'ı birbirine bağlayan bir Trans-Avrupa koridoru oluşturulması konusunda Via Carpathia projesiyle ilgili Bulgaristan’ın sergilediği ciddi yaklaşım için teşekkür eden Duda’nın ifadelerine göre bu koridor, sadece ulaşımı değil, aynı zamanda insanlar arasındaki iletişimi ve turizmin gelişmesini de kolaylaştıracaktır.

Duda İleriye bakıldığında Makedonya'nın AB’ye olası üyeliği ve Bulgaristan’ın dış politikasını yönlendirdiği Bosna-Hersek'in entegrasyonu hakkında yorumlarda bulundu.

Radev, ” Brexit AB için kötü bir haber, fakat İngiltere vatandaşlarının egemen seçimine saygı duyuyoruz. Birçok Bulgaristan vatandaşı orada yaşıyor, çalışıyor, eğitim görüyor ve onların orada sahip olduğu hakların korunması önemlidir” dedi.

Radev’in ifadelerine göre yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde güvenlik, birlik ve ekonomik eşitsizlikler açısından sürdürülebilir kalkınma güvencesi veren partilere şans verilmelidir.

Cumhurbaşkanı, milliyetçiliğin ve popülizmin AB vatandaşlarının seslerine kulak verilmemesinden ileri geldiğini söyledi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS