Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Bulgaristan Öğretmenler Sendikası, komünist rejimin okullarda okutulmasını destekliyor

Bulgaristan Öğretmenler Sendikası, komünist rejimin okullarda okutulmasını destekliyor

30 Kasım 2018

“Okul Tarihçesi - Geleceği İnşa Etmek İçin Geçmişteki Süreçlerin Bilinçlendirilmesi” başlığı altında düzenlenen ulusal konferansın katılımcıları, 10.sınıfta tarih dersinde totaliter komünist sisteminin okutulması da dahil olmak üzere Eğitim ve Bilim Bakanlığı'na modern uygun programların uygulanmasına desteğini ifade ettiler. Bugün gerçekleştirilen konferans, Bulgaristan Öğretmenler Sendikası ve Conrad Adenauer Vakfı tarafından düzenlendi.

Konferansa katılanlar bakanlıktan, tarihin siyasallaştırılmasının ve eğitim sırasında olguların çarpıtılmasının engelleneceğinin garanti edilmesini isteyecekler. Onlar, özellikle edebiyat ve tarih dersleri arasında bağlantı yapılmasında ısrar ediyor. Öğretmenler ayrıca üniversitelerin tarih eğitim programlarını güncel tarihsel kanıtlara dayalı olarak güncelleyerek senkronize etmelerini talep ettiler.

Blagoevgrad (Yukarıcuma) Amerikan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Prof. Dr. Evelina Kelbeçeva ve Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Prof. Dr. Krasimira Tabakova’nın öğretmenlere tarihin nasıl öğretileceğine dair verdiği ipuçların bir kısmı daha fazla olgu sunma, araştırmalardan alıntı yapma, Devlet Arşivi'nden kaynakları kullanma, çizgi film gösterme, çağdaş problemlerle benzetmeler yapmaktır.

Prof. Kelbeçeva,” Komünizm dönemi için yeterli bilgi sahibi olmadığımız için çerçevenin dışına çıkamıyoruz” diye izah etti. Prof. Kelbeçeva, bazı araştırmalara göre gençlerin büyük bir kısmı, komünizmin ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ne olduğunu bilmiyorlar, ama nine ve dedelerinden komünist rejimini özlem duyarak dinleyebilirler. Prof. Kelbeçeva’nın ifadelerine göre tarih kitaplarında komünizm döneminde yaşanan ekonomik krizler ve Sovyet işgaline yer verilmelidir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS