Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Mahpuslara yönelik elektronik bileklik sisteminin uygulanmasına başlanacak

Mahpuslara yönelik elektronik bileklik sisteminin uygulanmasına başlanacak

03 Aralık 2018

Adalet Bakanlığı tarfından düzenlenen basın toplantısında suçluların elektronik gözetimi için sistemin başlatılmasına yönelik projede kaydedilen ilerleme hakkında verilen bilgiye göre bakanlığın mahkumların ve sanıkların takibi ve denetimi için 200 elektronik bileklik, 200 veri alma ve veri verme cihazı ve 50 kişisel GPS takip cihazı satın aldı. 2000 bileklik için yazılım tabanı oluşturuldu, ancak kalan 1800 bileklik ileride satın alınacak.

Adalet Bakan Yardımcısı Nikolay Prodanov’un ifadelerine göre elektronik bileklik sisteminin uygulanmasına birkaç aya kadar başlanacak. Bunun nedeni, birkaç ek proje faaliyetinin yürütülmesi gereğidir. Bunlar, elektronik gözetime uyulup uyulmadığının kontrolünün kalitesini sağlamak için gözetim memurlarına dağıtılacak elektrikli silahların satın alınmasıdır. Ayrıca ülkedeki 28 ceza infaz müdürlüğünde video gözetim sistemlerinin kurulması da bu faaliyetlerden biridir.

Cezaevi dışında bir yerde çalışma hakkına sahip hafif hapis cezası mahkumlarına elektronik bileklik takılacak. Hangi mahkumlara elektronik bileklik takılacağına yönelik karar, açık cezaevi başkanlarının önerileri doğrultusunda hapishane başkanları tarafından alınacaktır. Bileklikler ayrıca, izleme cihazının yerleştirilmesi için onayı alınması gereken denetimli serbestlik cezası alan mahkumlara da takılacaktır. Ancak Adalet Bakanlığı, kabul edeceklerine ikna oldu, çünkü bilekliği takarak mahkumun her gün imza için polise gitme zorunluluğu kalkacaktır. Ev hapsinde olanlara yönelik de bu tür bir önlem alınacak. Onların onayı alınmayacak. Prodanov’un ifadesine göre elektronik gözetimin uygulamaya konulması, ev hapsinde olanın evinin önünde bir devriye arabası bulundurması gereken polisin işini kolaylaştıracak, çünkü sanık üzerinde sürekli bir kontrol oluşturacaktır.

Her üç durumda da mahkuma göre değerlendirilecek olan bilekliklere GPS takip sistemi de yerleştirilebilir.

Bakan Yardımcısı, elektronik gözetimden kurtulmaya çalışan mahpuslara veya sanıklara disiplin işlem cezası ve / veya mal varlığına yönelik yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS