Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan-Yunanistan sınır bölgesinde küçük ve orta ölçekli işletmelere 10 milyon avro destek

Bulgaristan-Yunanistan sınır bölgesinde küçük ve orta ölçekli işletmelere 10 milyon avro destek

04 Aralık 2018

Yunanistan’ın İskeçe şehrinde gerçekleştirilen 2014-2020 Yunanistan-Bulgaristan İNTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı İzleme Komitesinin ikinci oturumunda Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki sınır bölgesindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi için 10 milyon avro tahsis edilmesine yönelik tedbir onaylandı. Foruma Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova ve Yunanistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Yardımcısı Stasis Yanakidis başkanlık etti. Oturum, sınırın iki tarafındaki valilerin, belediye başkanlarının, iş dünyası, sivil toplum sektörü ve eğitim yapılarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Bakan Yardımcısı Nikolova, “Rekabetçi ve Yenilikçi Bir Sınır Ötesi Bölge” öncelik ekseni doğrultusunda İki ülkedeki sınır ötesi bölgede bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaklaşık 80'inin mali yardımdan yararlanabileceğini vurguladı. Bunun sınır ötesi bölgede kalkınmaya ve yatırım için ek fırsatlara ivme kazandıracağını kaydeden Bakan Yardımcısı, fonların yüzde 30'unun tamamen yeni kuruluşlara yönlendirileceğini ve tedbirin bu ay başvurulara açık olacağını belirtti.

Bakan Yardımcısı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bölgelere en fazla katma değeri getirdiğini ekledi. Şirketler çalışma ortamlarını geliştirebilecek, yeni makine ve ekipman satın alarak rekabet edebilirliklerini artırabilecek, yeni ürünler oluşturabilecek ve piyasalarda daha iyi konumlandırabilecektir. Her projenin maksimum değeri 600 000 avro olacak,% 65'i hibe olacak ve % 35'i başvuru sahiplerinin kendi katkısı olacaktır. Gıda, kumaş üretimi alanında, bilgisayar ve haberleşme teçhizatı, elektronik ve optik ürünler / malzemeler üretimi yapan firmalar, yapı malzemeleri üretimi, dairesel ekonominin başarılmasına katkıda bulunan üretimler yapan- malzemelerin toplanması ve geri dönüştürülmesi, turizm ve spor alanında ürün geliştirmeye odaklanmış işletmelere ait projeler finanse edilecektir. Toptan satış yerleri, yalnızca belirli bir üretim faaliyeti ile ilgiliyse uygun olarak kabul edilecek. Onaylanmış finansman seçeneğinin odak noktası, üretim faaliyeti ile ilgili küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik doğrudan destek olacaktır. Fonlar sayesinde şirketler, küçük ölçekli inşaat - üretim tesislerinin inşası, özel ekipmanların teslimi, yazılım ve ilgili hizmetlerin satın alınması, pazarlama ve know-how, patentler ve telif hakları, personel maliyetleri ve başka faaliyetler gerçekleştirebilecek. Projelerin maksimum süresi 3 yıl olacaktır. Başvurular 2019 Mart ayı sonuna kadar yapılabilir.

Nikolova, sınır ötesi işbirliği programının, Güney Bulgaristan'daki Smolyan (Paşmaklı), Haskovo (Hasköy), Kırcaali ve Blagoevgrad (Yukarı Cuma) illeri olmak üzere dört bölge üzerinde önemli bir etkisi olduğunu da ekledi. Bakan Yardımcısı, bir önceki programlama döneminde iki ülke arasında 22 ortaklığın kurulduğunu, yol ağını iyileştirerek bağlantıların geliştirilmesine yönelik projelerin yürütüldüğünü, turizmi geliştirme ile ilgili birçok projenin hayata geçirildiğini hatırlattı.

Nikolova, şu anda program kapsamında yürütülen yaklaşık 39 milyon değerindeki başlıca stratejik projenin, yeni bir sınır kapısının inşasını ve Yunanistan’ın Dimario köyünden Rudozem (Palas) kasabası yakınındaki Bulgaristan-Yunanistan sınırına giden yolun yapımını, II-86 Srednogortsi – Rudozem yolunun yeniden inşasını, Rudozem'in çevre yolu inşasını ve ulusal karayolu şebekesinin bir parçası olan II-59 - Momçilgrad (Mestanlı)- İvailovgrad (Ortaköy) yolunun yeniden inşasını içerdiğini belirtti. Rudozem-İskeçe Sınır Kapısı’nın inşasına yönelik proje sözleşmesinin 2019 yılının başında imzalanıp inşaata başlanması bekleniyor.

Toplam bütçesi yaklaşık 11 milyon avro olan “Taşkınlara Karşı Korunmak İçin Sınır Ötesi Planlama ve Altyapı Önlemleri ”isimli stratejik projenin uygulanmasına yönelik hazırlık faaliyetleri de ilerlemiş aşamadadır. Proje, iki sınırdan geçen Struma ve Meriç nehirleri ile yan kolları olmak üzere iki büyük akarsuyun boyunda yaşayan nüfusun selden korunma düzeyini yükseltmeyi hedefliyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS