Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet: Yetime sahip çıkmak boynumuzun borcu

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet: Yetime sahip çıkmak boynumuzun borcu

05 Aralık 2018

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, 26 Kasım - 02 Aralık 2018 tarihleri arasında düzenlenen Bulgaristan Başmüftülüğü Sosyal Hizmetler Dairesi’nin beş yıldır gelenek haline getirdiği yetimlere yardım kampanyasıyla ilgili gazetemize bilgi verdi.

Müftü, şöyle konuştu: “Başmüftülüğümüzün ülke genelinde düzenlemiş olduğu Yetimler Haftası bu sene açısından 26 Kasım ile 2 Aralık tarihleri arasında camilerimizde bunu duyurduk. Allah razı olsun, Kırcaali Haber vasıtasıyla halkımıza aynı tarih içerisinde bilgi verilmiş olundu. Camilerimizde sergiler açıldı. Maksat, her geçen gün ve sene içerisinde daha fazla yetim çocuğa ulaşmak. Bu kampanyayı Başmüftülüğümüz ilkin 2013 yılında başlattı ve o sene içerisinde 7 çocuğa sahip çıkabildi. Şu an itibariyle aradan geçen 5 sene sonrasında 298 yavrumuz var, Başmüftülüğünden katkı alan yaklaşık 300 yavrumuz var. Kırcaali ilimizde bu sayı 22. Bu 22 yetim yavrumuzla her üç ayda bir toplanıyoruz, çay içip, muhabber ediyoruz, dertleşiyoruz ve Başmüftülüğümüz tarafından gelen 3 aylık 150’er levalık hediyeleri her bir yavrumuza veriyoruz, eğitimlerinde başarılar diliyoruz. Yetim kavramını açalım. Yetim, babası olmayan çocuk demek, yani bazen annesi olmayanlar oluyor, o değil. Çalışmakla daha ziyade olan babadır, o manada bu proje o şekilde yürüyor. Farklı bir durum olabilir. Annenin çalışma imkanı yoktur, hastadır, sıhhati el vermez, o artık farklı kategoride ele alınması gerekir. Ama normal şartlar içerisinde yetim, babası olmayan yavrumuzdur ve 16 yaşına kadar bu projeden kardeşlerimiz istifade ediyor”.

Beyhan Mehmet, yetimlerle ilgili ayet ve hadislere de değindi. Müftü, şunları belirtti: “Kur’an-ı Kerim’de onlarca ayeti kerime var, yetimleri görmek gözetmek, onların haklarını ihlal etmemek, onları sahiplenmek, onlara yardımcı olmayı teşvik eden nitelikteki ayetler var. Peygamber Efendimize de bir hatırlatma malumunda bildiğiniz Duhan Suresi’nde Cenab-ı Allah Peygamber Efendimize, “O seni yetim bulup barındırmadı mı?”diye hatırlatıyor. Efendimiz bir yetimdi, ama insanlığın Efendisi manasında bir yetimdi. Onun için yetimleri o şekilde gözetmek, yardımcı olmak, Allah için topluma kazandırmak her birimizin temel vazifeleri arasında yer alması gerekiyor. Çünkü onlar Cenab-ı Allah'a topluma yüklemiş olduğu emanetlerdir. Emanete sahip çıkmak durumundayız. Onun haricinde ben Peygamber Efendimizden bir Hadis-i Şerif hatırlatmak istiyorum. Peygamber Efendimize dertli olduğunu, yüreğinin karardığını kasvetle dolu olduğunu söyleyen bir sahabe geliyor. Peygamber Efendimiz ona, “Sen bir yetimi gördün mü, bir yetimin başını okşadın mı?” diye soruyor. O, “Yok Ya Resul Allah” deyince Efendimiz, “Hemen koş, bunu yap” diyor ve sonraki aşamada bu zat-ı muhterem bunu yapınca rahatladığını, huzur bulduğunu ifade ediyor. Onun için toplumdaki bu çocukları sahiplenmek her birimizin boyun borcudur. Asrı saadette malumunuz, babası olmayan, anası olmayan çocukları Efendimiz “Ashab-ı Suffe” diye bir mektepte topladı, onları eğitti, topluma kazandırdı. Zira günümüz dünyasında ne yazık ki büyük şehirlerde anası babası olmayan çocuklar, olmayacak yerlerde dolaşıyorlar, olmayacak yollara düşebiliyorlar. Dolayısıyla her birimizin mesuliyet duyguları içerisinde sorumlu bilinci ile hareket etmesinin son derece önemli olduğuna inanıyorum. Yıl boyunca tabii ki, yetimlere yönelik yardımcı olmak isteyen kardeşlerimiz Bölge Müftülüklerince, cami yönetimlerince veya din görevlilerimiz-imam-hatiplerimiz vasıtalsıyla Başmüftülüğümüz Sosyal Yardım Dairesi Yetimler Projesine yardımlarını gönderebilirler. Başmüftülüğümüz gerek İslami Eğitim Ayı ile alakalı, gerekse yetimlerle ilgili toplanan bütün yardımları, eğer bir köyden geliyorsa, köyün ismini, eğer bir kişiden geliyorsa, kişinin ismi , soy ismi şeklinde ve böylelikle bunlar Müslümanlar Dergisi’nde yayınlanıyor. Allah, yapılan hayırları dergahı izzetinde kabul eylesin, bizlerin de evlâd-ü iyalini salihlerden eylesin. Rabbim, kaldıramayacağı yüklerle kimseyi imtihan etmesin!”

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 555


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS