Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Haziran 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da engelli istihdamında kota uygulanacak

Bulgaristan’da engelli istihdamında kota uygulanacak

05 Aralık 2018

Engelli Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, bugün Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.Değişiklikler, 50-99 arasında çalışanı olan şirketlerin, en az bir engelli kişiyi işe almasını, 100'den fazla çalışanı olan şirketlerin ise çalışanlarının yüzde 2'sinin engelli olmasını öngörüyor. Bununla birlikte belirli faktörler tarafından engellenen işverenlere istisna uygulanacaktır.

İşçi kotasını karşılamayan işverenler, her ay bir engelliye yönelik her bir boş pozisyon için asgari ücretin yüzde 30'unu karşılamak zorunda kalacaklar. İşverenler, yasa kapsamındaki yükümlülüklerinden haberdar edilmelerinden sonra 3 ay içinde engelli kişileri atamak zorundadırlar.

18 yaşın üzerindeki engelli insanların yoksulluk sınırına bağlı olarak mali destek alma hakkı olacak. Gelecek yıl yoksulluk sınırı 348 leva olacak. Şimdiye kadar yardımın hesaplanması için bir temel olarak daha düşük bir miktar olan 75 levalık garanti edilen asgari gelir kullanılmıştır.

Yüzde 50 ile yüzde 70,99'u arasında engelli olanlara yoksulluk sınırının yüzde 7'si miktarında destek ödenecek. Yüzde 71 ile yüzde 90 arasında engelli olanlara yoksulluk sınırının yüzde 15’i, yüzde 90'dan fazla engelli olanlara yoksulluk sınırının yüzde 25'i miktarında destek ödenecektir. Refakatçi bulundurma hakkına sahip yüzde 90’dan fazla engelli olup hastalık maaşı veya iş kazasından dolayı ücret alanların yoksulluk sınırının yüzde 30’u miktarında destek alma hakkı olacak.Refakatçi bulundurma hakkına sahip yüzde 90’dan fazla engelli olup engelli maaşı alanlar, yoksulluk sınırının yüzde 57’i miktarında destek alacak.

Bireysel ihtiyaç değerlendirmesi, başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde hazırlanacaktır.

Buna bağlı olarak kalıcı engelli kişiler, kişisel bir motorlu taşıt aracı, yardımcı araç gereçler ve tıbbi cihazlar alma, evi uygun hale getirme veya belediyeye ait kiralık konut kullanma ve aylık mali destek alma hakkına sahip olacaklar. Araçların amaca uygun kullanıp kullanılmadığı kontrol edilecek. Paralar, bundan başka birşey için harcandığında faiz tutarıyla birlikte devlete iade edilecek.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 552


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS