Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ağustos 2019
HABERLER » Bulgaristan
Yüksek İslam Okulları Mezunları Derneği, Başmüftülük Vakfına ait binanın icra yoluyla satışını kınadı

Yüksek İslam Okulları Mezunları Derneği, Başmüftülük Vakfına ait binanın icra yoluyla satışını kınadı

06 Aralık 2018

6 Aralık 2018 tarihinde yapılan Bulgaristan Yüksek İslam Okulları Mezunları Derneği Yönetim Kurulu toplantısında Bankya kasabasında bulunan Bulgaristan Başmüftülüğü Vakfına ait Yüksek İslam Enstitüsü’nün ihtiyaçlarını karşılaması için bağışlanan binanın Bulgaristan Ulusal Gelirler Ajansı (NAP) tarafından icra yoluyla satışına karşı protesto bildirisi kabul edildi.

Yüksek İslami eğitimin desteklenmesi ve geliştirilmesi amacıyla sivil toplum örgütü olarak kurulan Bulgaristan Yüksek İslam Okulları Mezunları Derneği, toplantının ardından yayımladığı protesto bildirisinde şunları belirtti:

“Enstitünün akreditasyonu için en önemli şartlardan biri olan Sofya'daki Yüksek İslam Enstitüsüne ait bir binaya sahip olması büyük bir ihtiyaç ve yasal bir gerekliliktir. Yüksek İslam Enstitüsü'nün akreditasyon ihtiyacı genel olarak kabul edilen bir gerçektir. Bu eğitim kurumu, ülkemizde müftülükler, camiler ve Şumnu, Momçilgrad (Mestanlı) ve Rusçuk şehirlerindeki üç imam hatip lisesinin yanı sıra ilköğretim ve lise okullarında seçmeli veya zorunlu seçmeli ders olarak İslam din dersini vermek üzere görevlendirilecek personel yetiştiren tek eğitim kurumudur. Bunu göz önünde bulundurarak Bankya kasabasında bulunan Bulgaristan Başmüftülüğü Vakfına ait 2000 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından satın alınıp Sofya Yüksek İslam Enstitüsü’nün ihtiyaçlarını karşılaması için bağışlanan binanın, Başmüftülüğün borçlarının kapatılması bahanesiyle açık artırma ile satışını sert bir dille kınıyoruz. Yıllardır devletin Yüksek İslam Enstitüsü'nün akreditasyonu ve geliştirilmesini hiçbir şekilde desteklemediği, tam tersine kapatılması için her türlü girişimde bulunulduğunu dikkate alarak prosedürün kasıtlı yapıldığını düşünüyoruz.

Bu bağlamda NAP’ın eylemlerinden endişe duyuyoruz ve açıkça görüşümüzü ifade ederek Yüksek İslam Enstitüsü'nün kalkınma ihtimalinden mahrum bırakma girişimlerine karşı çıkıyoruz. Bununla ilgili devlet kurumlarının NAP’ın bu kasıtlı ve kasıtsız yaptığı hatasını düzeltmek için gerekli adımları atacağını ümit ediyoruz”.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 572


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Varnalı 2018-12-06 16:54:05
Adama sorarlar,HÖH nerede diye?.Bu önemli konuda,BG de yaşayan biz Türkler için hayati önem taşıyan, ilerki yıllarda varlığımıza yönelik saldırılarda, benlik konusunda önemli olan bu taşınmazı,elimizden alınmasına sesini yükseltmeyen partiyi ben neyleyem.Alın sizin olsun.Siz bu kadarına lâyıksınız.
Saygılarımla.
fes 2018-12-06 19:52:27
Devletler vergiyle işler. Devlete olan vergi yükümlülüklerini yerine getirmezsen arazi, taşınmaz, taşınır ne malın mülkün varsa alınır satılır borçlar karşılanır. Kaldı ki dini kurumların hak hukuk konusuna çok dikkat etmesi lazım, borunu ödemeyen başmüftülük olur mu hiç?
Rüstem Fitil 2018-12-13 11:34:46
Varnalı, bak fes ne diyor: borçlarını ödemediler ondan öyle oldu diyor. Eğer bu doğruysa HÖH ne yapsın, biz borç morç takmayız, yasa masa hiç tanımayız dokunmayın bize mi desin? Bulgar da buna karşılık hastir ordan diye bir putka mayna çekerlerse ne olacak? Söyle Varnalı, o zaman hayran olduğun dinciler gelip bizi kurtaracaklar mı? Varnalının hatırına belki gelirler değil mi?
Memiş Zarzavat 2018-12-13 12:20:09
Varnalı sorduğun soruya cevap veremez Fitil, o bu durumlarda susmayı, kulağının üstüne yamayı tercih eder. Bu arada Fitil soyadı nereden çıktı, içmekten fitil gibi olmayı mı seviyorsun yoksa. Bak Varnalı sevmez fitil gibi içen insanları, gençliğinde kendisi de içmesine rağmen şuan dindar ayaklarına yatıyor ve içki içenlere hiç iyi gözle bakmıyor.
Zarzavat Fitil 2018-12-13 13:50:43
Varna bunlar ne istiyor senden ya.
Memisle ,Rüstem , iki öküz .
Bütün yolar Varmaya gider.
Bilazer Bilazerov 2018-12-13 20:55:39
Öküzle mandayı kabalık konusunda karşılaştırsak manda öküzü geçer bir kere. Mandanın derisi çok kalındır bir kere ve sıcak havalarda üçe beşe bakmaz, arabayla da olsa dalar bataklığa.
Zarzavat Fitil 2018-12-13 21:33:13
Okadar da kaba deiler bence .
Ama ayaz Burgasa gitsinler Varmaya gelmediler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS