Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Hayranlar’da Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının anısına Anıt Çeşme yapıldı

Hayranlar’da Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının anısına Anıt Çeşme yapıldı

10 Aralık 2018

Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi, Gruevo (Hayranlar) köyü sakinlerinden Bulgarlaştırma süreci kurbanı olan 3 kişinin anısına Anıt Çeşme inşa etti. Anıtın yüksekliği 2,80 metre ve genişliği 3 metredir. Anıtın yapımında granit ve traverten olmak üzere iki tür taş kullanılmıştır. Malzemeler, Türkiye’nin Adana şehrinden getirildi ve montaj işleri başladı. Anıt Çeşme’ye 1984 yılı Aralık ayında protesto gösterileri sırasında öldürülen Abdulaziz Bekir, Mustafa Ali ve Mustafa İbrahim’in fotoğrafları konuldu. Şimdiye kadar Gruevo köyünde onların anısına sadece bir anıt taşı vardı.

İnşaat çalışmalarını yerinde denetleyen Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan,”Anıt Çeşme’nin inşaatı, her yıl Gruevo bölgesinden Bulgaristan süreci kurbanlarını anma törenleri yaptığımız 27 Aralık’tan önce tamamlanacak” diye kaydetti. Sunay Hasan’a Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Mehmet, Hak ve Özgürlükleri Hareketi (HÖH) İlçe Teşkilatı Başkanı Ersin Ömer ve Gruevo Köyü Muhtarı Ahmet İbrahim eşlik ettiler.

Ahmet İbrahim,”Anıt Çeşme’nin inşaatı, totaliter rejimin kurbanı oaln kahramanlarımızı unutmadığımızın bir işaretidir” dedi.

Bu, Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının anısına inşa edilen ve Momçilgrad Belediyesi tarafından tamamen yenilenen üçüncü anıt çeşmedir. Bundan önceki son iki yıl içinde Raven (Yeni Cuma) ve Austa (Bayramköy) köylerindeki anıt çeşmeler de yenilenmişti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS