Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Temel mal ve gıdalarda şok zam bekleniyor!

Temel mal ve gıdalarda şok zam bekleniyor!

11 Aralık 2018

Üreticiler, şirketler için daha yüksek elektrik fiyatları nedeniyle temel mal ve gıdaların fiyatlarına ciddi oranda zam yapılacağını tahmin ediyorlar.

Son günlerde şirketler için elektrik enerjisi birkaç kez arttı. Şu anda Bulgaristan’da enerji piyasasında elektrik fiyatları ciddi oranda yükseldi. Elektrik tüccarlarının bazıları, teslimat koşullarını müşterisi olan endüstriyel şirketlerle yeniden görüşüyor ve yeni yıldan itibaren fiyatlar iki ve üç kat artacak.

Ürün işleme ve üretim tesisi sahipleri, elektriğe yapılan her bir stotinka zammın ceplerini vuracağını söylediler. Daha yılın başına iş dünyası, kullandığı elektrik fiyatlarına yüzde 30 ile yüzde 65 arasında büyük miktarda zam yapılacağına dair uyardı. Temel mal ve gıda fiyatlarının yüzde 5 ile yüzde 10 arasında pahalılaşacağı bekleniyor.

Şirketler için elektrik fiyatının zamlanması, en çok ekmek üreticilerin cebini yakacak.

NOVA TV’ye demeç veren ekmek üreticisi Dimitır Beşikov,” Her bir kahvaltılık ürünün ve ekmeğin değerinin % 10'u elektriktir. Kullandığımız tüm ürünler pahalılaştı. Kullandığımız peynir, maya, margarin, tereyağı, un üreticileri de elektrik kullanıyor ve bu demektir ki onların fiyatı da yükselecek. Kahvaltılık ürünlerin fiyatları da artacak” dedi.

Böylece serbest piyasada elektrik fiyatına ciddi oranda zam uygulanması halinde sonuçta bunun bedeli tüketicinin cebinden çıkıyor.

Et İşlemcileri Derneği Başkanı Atanas Urcanov, sosislerin fiyatında artışın yaklaşık yüzde 5 oranında olabileceğini söyledi. Urcanov,”Bir sosis şimdi 10 levaya satılıyorsa, 50-60 stotinka daha pahalı olacak” dedi.

Süt ürünleri arasında fiyatlarda artışın en yüksek miktarda yoğurtlarda görülmesi bekleniyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS