Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan, AB’nin Hareketlilik Paketi’nin bazı hükümlerinin değiştirilmesini isteyecek

Bulgaristan, AB’nin Hareketlilik Paketi’nin bazı hükümlerinin değiştirilmesini isteyecek

12 Aralık 2018

Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanlığından verilen bilgiye göre Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanı Rosen Jelyazkov, yük taşımacılığı yapan sürücülerin haklarını savunan meslek örgütlerinin temsilcileriyle bir toplantı yaptı.

Bakan, toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada, ”Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekilleri tarafından Avrupa Parlamentosu’na sunulacak olan Hareketlilik Paketi ile ilgili yasal teklifler hazırladık” diye belirtti.

Bakan, Bulgar tarafının sürücülerin ve kamyonların güvenliğini garanti altına alacak yeterli altyapıya sahip oluncaya kadar haftalık dinlenmenin araç içinde geçirilmesinin yasaklanması ile ilgili hükümlerin uygulanmasının ertelenmesi konusunda ısrar edeceğini söyledi.

Bir Bulgar kamyonuna yük yüklemenin bir AB ülkesinde, yük boşaltmanın ise başka bir AB ülkesinde yapıldığı sözde çapraz işlemlerde şoförlerin görevle başka ülkeye gönderilmesine ilişkin kural ile ilgili olarak Jelyazkov, Avrupa Parlamentosu’nda yeni kuralın 72 saat veya ayda 10 çapraz işlem için geçerli olması yönündeki görüşün savunulacağını kaydetti.

Bakan, diğer önemli konu olan her 4 haftada bir sürücülerin ülkesine geri dönmesi ile ilgili hükümlerin uygulanamaz ve haksız olduğuna işaret etti. Jelyazkov,”Bu hükümler, AB vatandaşlarının boş zamanlarını nerede geçireceklerine kendilerinin karar vermesini garanti eden temel hakları ihlal ediyor. Bu sebeplerden ötürü Bulgar tarafı, şoförlerin işletmelerde dinlenme hakkını nerede ve ne zaman kullanacağını belgelemeleri gibi bu ilkelere açıklık getirme konusunda ısrar edecek” dedi.

Bakan, uzlaşma sağlanan Hareketlilik Paketi’nin bazı hükümlerinin öngördüğü önlemlerin Bulgaristan’da taşımacılık sektörüne ayrımcılık uyguladığını ve aynı zamanda Orta Avrupa ülkelerine de fayda sağladığı görüşünü yineledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS