Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
İstanbul’da Eğridereli şair Şahin Mustafa Altan’ın doğumunun 80. yıldönümü kutlandı

İstanbul’da Eğridereli şair Şahin Mustafa Altan’ın doğumunun 80. yıldönümü kutlandı

18 Aralık 2018

İstanbul’da aslen Ardino (Eğridere) kasabasından olan şair Şahin Mustafa Altan’ın doğumunun 80.yıldönümü kutlandı. Kutlama programı, Ardino’nun kardeş belediyesi olan İstanbul Kartal merkezli Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin salonunda düzenlendi. Kutlama programına katılan konuklar arasında Ardino ve Kartal Belediye başkanları Resmi Murat ve Altınok Öz, Kartal Belediyesi Başkan yardımcıları Hüsnü Yeşilyurt ve Gülcemal Fidan, Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay Özgün ve Kartal Belediyesi Meclis üyeleri yer aldılar. Programa dernek üyeleri, şairin akrabaları ve yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ardino’da toplumun önde gelen isimlerinden Ardino Belediye Kültür Mirası Koruma Konseyi Başkan Yardımcısı Selahidin Karabaşev, slayt show eşliğinde şair ve öğretmen Şahin Mustafa Alatan’ın hayatı ve yaratıcılığına ilişkin bir sunum yaptı.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, şaire sağlık ve uzun ömür diledi. Resmi Murat, şahsı ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram adına 80.yıldönümü münasebetiyle şaire bir plaket ve tebrik mesajı sundu. Resmi Murat, şu ifadeleri kullandı: “Saygın kişiliğe sahip öğretmen ve yaratıcı Şahin Mustafa Altan’ın doğumunun 80.yıldönümü kutlamasında bulunmaktan büyük şeref ve memnuniyet duymaktayım. Mükemmel organizasyon için Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimine ve doğumunun 80.yıldönümü kutlamasına katılarak şairi onurlandırdıkları için Kartal Belediyesi’nin yöneticilerine teşekkür ediyorum”.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, şair Şahin Mustafa Altan’ın doğumunun 80.yıldönümü münasebetiyle düzenlenen kutlama programına hayran kaldığını belirterek, bir yaratıcı ve fedakar bir öğretmen olarak şairin, zengin bir biyografiye sahip olduğu halde alçakgönüllülüğünden etkilendiğini dile getirdi.

Heyecanını gizleyemeyen şair, kendisini onurlandırdıkları için herkese içten teşekkürlerini sundu.

Şahin Mustafa Altan, 1938 yılında Ahryansko köyünde dünyaya geldi. İlkokulu kendi köyünde, rüştiyeyi ise Ardno’da bitirdi. Kırcaali Türk Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Köyünde ve Ardino’da öğretmenlik yaptı. Şiir yazmaya öğrencilik yıllarında başladı. Eserleri, yerel, bölgesel ve ulusal gazete ve dergilerde yayınlandı. Geçen yılın 50’li yılların ikinci yarısında ve 60’lı yıllarında çıkan tüm derleme ve antoloji kitaplarında eserlerine yer verildi. Şairin, 1965 yılında “Vatan Toprağı” isimli şiir kitabı çıktı.

Şair, Mübadele Sözleşmesi kapsamında 1973 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. İstanbul Kartal’a yerleşen Şahin Mustafa Altan, 26 yıl ilkokul öğretmeni olarak çalıştı. Eser vermeye devam ediyor ve şiirlerine çeşitli derleme ve antolojilerde yer veriliyor. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, şairin seçilen şiirlerine yer verilen bir kitap bastırdı.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS