Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Exacta Research Group: Bugün Seçim Olsa Meclise Üç Parti Girecek

Exacta Research Group: Bugün Seçim Olsa Meclise Üç Parti Girecek

20 Aralık 2018

Exacta Research Group Sosyolojik Ajansı tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 45'i, ülkenin erken parlamento seçimlerine ihtiyaç duymadığını ve yüzde 36'sı oranında bir kesim ise tam aksini düşünüyor.

10-17 Aralık 2018 döneminde 93 yerleşim yerinde 125 hane halkı ziyaret edilerek, 18 yaş üstü 1000 kişi ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirilen sosyolojik araştırma, 18 yaş üstü Bulgaristan nüfusunu temsil etmektedir.

Erken Parlamento seçimleri isteyenlerin büyük bir bölümü erkekler, 60 yaş üstü kişiler, yaşam kalitesi düşük kişiler ve Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) seçmenleridir. Erken seçimler isteyenlerin büyük bir bölümü 30-50 yaş arası kişiler, eğitimli ve varlıklı kimseler ve başkent dışındaki şehirlerde ikamet edenlerdir.

Sofya sakinlerinin yüzde 35’i erken Parlamento seçimleri isterken yüzde 37’si de bunu istemiyor.

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Birleşik Vatanseverler koalisyonu seçmenlerinin büyük bir bölümü, hükümetin görev süresini tamamlaması gerektiğini düşünüyor. Sonuçlara göre Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) seçmenleri arasında da erken Parlamento seçimlerine ihtiyaç duyulmadığı görüşünde olanlar daha fazla sayıdadır.

Aralık ayının ortalarında Parlamento seçimleri yapılsaydı oyların yüzde 23,5’ini alan GERB partisi birinci, BSP ise yüzde 20,8 oranında oyla ikinci parti konumunda olacaktı. İlk partinin oyları arasındaki fark, yılın başından beri yüzde 3-4 civarında olmaya devam ediyor.

Anket sonuçlarına göre HÖH partisi, yüzde 5,1’lik oyla üçüncü, Birleşik Vatanseverler koalisyonu yüzde 3,8’lik oyla dördüncü, Demokratik Bulgaristan Birliği koalisyonu yüzde 1,5’lik oyla beşinci, İrade Partisi ise yüzde 1’lik oyla altıncı parti olacak. Sonuçlar, Bulgaristan'ın Dirilişi İçin Alternatif (ABV) partisinin ve Reformcu Blok koalisyonunun yüzde 1 oranında oy alacağını gösteriyor. Katılımcıların yaklaşık yüzde 7’si, diğer partilere oy vereceğini, yüzde 34,3’ü ise oy kullanmayacağını söyledi.

Yetişkin nüfusun yüzde 42’si, Bulgaristan'ın geleceği için oldukça iyimser beklentileri olduğunu ve %45'i, beklentilerinin oldukça kötümser olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS