Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Haziran 2019
HABERLER » Bulgaristan
Haskovo Bölge Müftülüğü adlı kitabın tanıtım etkinliğine yoğun ilgi

Haskovo Bölge Müftülüğü adlı kitabın tanıtım etkinliğine yoğun ilgi

12 Ocak 2019

Bugün Mineralni Bani İlçesinde, Haskovo Bölge Müftülüğü adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Haskovo Bölge Müftülüğü tarafından organize edilen tanıtıma çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğe başta Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Ahmed Hasan Bahadır, Başmüftülük Genel Sekreteri Celâl Faik, Aytos, Sliven, Filibe, Kırcaali ve Tırgovişte Bölge Müftüleri, Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender, Sofya Yüksek İslam Enstitüsü temsilcileri, Mestanlı İlahiyat lisesi idarecileri, STK temsilcileri, kanaat önderleri ve çok sayıda misafir katıldı.

Programın moderatörlüğünü yapan Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik tüm katılımcıları selamladı, etkinliğe duyulan büyük ilgiden dolayı salonu tıklım tıklım dolduran misafirlere teşekkür etti. Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi'nin öncülüğünde ekibinin çalışmaları sonucunda yayımlanan çok değerli bir eserin tanıtım etkinliğne katılmaktan onur duyduğunu söyledi. Faik, Osmanlı dönemine ait camiler, medreseler, mezar taşları, çeşmeler, Türk okulu, saat kulesi gibi tarihi eserlerin yer aldığı böyle bir kitabın Bulgaristan genelindeki Bölge müftülüklerinde ilk kez Haskovo Müftülüğü tarafından yayınlandığının altını çizdi.

Selamlama konuşması yapan Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, tüm misafirleri ve katılımcıları selamladı, etkinliğe duydukları ilgiden dolayı teşekkürlerini sundu.

Eminefendi konuşmasında şunları söyledi: “Bugün bizim için önemli bir gün. Bu anlam ifade eden günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize cani gönülden teşekkür ediyorum. Haskovo Bölge müftülüğü, tarihinde ilk kez bir kitap yayınlamış oldu. Aynı zamanda Başmüftülük tarihinde bölge müftülüklerinde böyle bir kitap ilk defa yayınlanmaktadır. Bu kitabı yayınlamakta tek bir amacımız vardı. O da genç nesillere faydalı tarihi bilgileri aktarmaktı. Haskovo Cami Encümenliği Sekreteri İsa Aguşev'in tarihi eserlere olan ilgisinden dolayı, zamanla oluşturduğu arşivinden yararlanarak, oradaki tarihi fotoğrafları derleyerek bu güzel eserleri meydana getirdik. Kitapta ayrıca kısmen de olsa Bölge Müftülüğümüzün faaliyetleri ile ilgili bilgiler de yer almakta. Kitabın yayınlanmasında katkısı olanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki yıllarda tüm Haskovo bölgesini kapsayacak daha geniş bilgiler içerecek yeni bir kitabın da yayınlanacağını buradan bildirmek istiyorum.”

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ve Tırgovişte Bölge Müftüsü Nazif Rasimov kitap hakkında birer konuşma yaptılar.
Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender kitabın ilk tanıtım etkinliğinin Mineralni Bani'de yapılmasından büyük onur duyduğunu belirtti. Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi ile her zaman yakın ilişkilerin sürdüğünü belirtti. Başkan İskender yeni hazırlanacak olan kitapta İlçedeki köylerin tarihlerinin de yar almasını önerdi.

Etkinliğin sonunda sözü alan Başmüftü Yardımcısı Ahmed Hasan Bahadır, birçok etkinlikte yer aldığını ancak ilk kez böyle gönülden bir kitap tanıtımında bulunduğunu söyledi. Mineralni Bani'deki salonu tıklım tıklım dolduran katılımcılar ile tarihi bir gün yaşadıklarının altını çizen Bahadır, Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi'yi bu güzel eserden dolayı tebrik etti. Kitabın basım aşamasında eşi ile birlikte verdikleri katkıdan dolayı memnuniyetini dile getirdi. Kitabın hayırlara vesile olması için dua okudu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 780


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Müslüman 2019-01-14 15:58:02
Hayırlı olsun benim sorum başta BOŞ müftülük olmak üzere neden Müslüman çocukları Gavuristanda dinini öğrenmiyorlar bu konuda BOŞ ve diğer küçük müftülükler harekete geçmiyor Gavur korkusu mu omları konuyla ilgili çalişmıyorlar.
Allah katında kesin HESAP vereceklerini unutmasınlar.
Gavur korkusu varsa acilen İSTİFA etsinler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS