Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Taklit süt ürünleri, bugünden itibaren ambalajlı olarak ayrı stantlarda satılacak

Taklit süt ürünleri, bugünden itibaren ambalajlı olarak ayrı stantlarda satılacak

14 Ocak 2019

Bugünden itibaren bitkisel yağ içeren peynir ve kaşar peyniri, açık bir şekilde "İmitasyon Ürünleri" olarak etiketlenen ayrı stantlarda satılmalıdır. Süt Ürünlerine İlişkin Özel Gereklilikler Yönetmeliğindeki değişiklikler hem üreticiyi hem de tüccarları etkileyecek. Bu yönetmeliğin amacı, tüketicinin dolandırılma olasılığını sınırlamaktır.

İstatistikler, palmiye yağı içeren peynir ve kaşar peyniri kullanımının azaldığını göstermektedir. Bununla birlikte ülkemizde sadece 2017'de bu tür 13 000 tondan fazla ürün tüketildi.

Yeni yönetmeliğe göre hem bitkisel yağ hem sür içeren taklit süt ürünleri daha üretim tesislerinde ambalajlanmalı ve etiketlerinde taklit ürün olduğunun yazılması zorunludur. Süt ürünlerinde kullanılan katkı maddeleri etiket üzerinde belirtilmelidir. Amaç, kötü amaçlı uygulamaları ve tüketicileri yanıltıcı uygulamaları sınırlandırmaktır.

Yeni yönetmelik daha geçen yıl ekim ayında yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin yürürlük tarihinden önce üretilmiş olan tüm taklit ürünlerin satılması için tanınan süre pazar günü sona erdi. Bugünden itibaren yönetmeliğe uyulması zorunludur.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS