Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Seçim gününde medyada sosyolojik veri yayınlama yasağının kaldırılması önerildi

Seçim gününde medyada sosyolojik veri yayınlama yasağının kaldırılması önerildi

16 Ocak 2019

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) milletvekilleri, seçim gününde yazılı basında, elektronik ve sosyal medyada gerçek zamanlı sosyolojik veri yayınlama yasağının kaldırılmasına ilişkin kanun teklifi sundular.

Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin gerekçe bölümünde teklifin, seçim günü boyunca çeşitli sosyal ağ sitelerinde medyalar arasında eşitsizlik yaratan verilerin yayınlanmasından kaynaklandığı vurgulandı.

Teklif, Merkez Seçim Komisyonu’nun (ZİK) 2015-2017 dönemine ilişkin raporunda yer alan seçimden bir gün önce ve seçim gününde sosyolojik araştırma sonuçlarının yayınlandığı ve açıklandığına dair birçok ihbar aldığına ilişkin verilere dayandırılmıştır.

Teklifi sunan milletvekilleri, yasağının kaldırılmasıyla medyalar arasında eşitlik olacağını düşünüyor.

Yürürlükteki Seçim Kanunu’na göre anketlerin sonuçları seçim günü saat 20: 00'den sonra açıklanıyor ve ihlaller halinde 2 000 ile 5 000 leva arasında değişen miktarda para cezası veya özel bir yaptırım uygulanmaktadır. Bununla birlikte bu yaptırımlar etkili olamıyor, çünkü ticari elektronik medyada yayınlanan sosyolojik verilerde politik güçlerin gerçek isimlerinden söz edilmez.

Değişiklik teklifi, kanun tasarısının birinci ve ikinci tur görüşmeleri arasındaki süre içinde teklif sunmak için son gün olan bugün Meclis Başkanlığına sunuldu.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), hayatta olmayan seçmenlerin listelerden çıkarılmasını, İrade partisi ise seçim gününün sonunda oy pusula sayımının kamera ile gözetlenmesini önerdi.

Meclis Genel Kurulunda birinci okumada yapılan oylamada kabul edilen Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, elektronik oy kullanma makinesi ile yoğun olarak oy kullanmasının ertelenmesini ve entegral oy pusulasında yer alan seçime katılan partilerin, parti koalisyonlarının ve girişim komitelerinin kura ile çekilen numaralarının kaldırılmasını öngörüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS