Dimitrovgrad'da yeni bir fabrikanın açılışı yapıldıÇarşamba, 23 Ocak 2019

Dimitrovgrad'da yeni bir fabrikanın açılışı yapıldıBaşbakan Boyko Borisov, Dimitrovgrad (Kayacık) kasabasında Varroc Lighting Systems Şirketi'nin yeni üretim tesisinin açılış törenine katıldı. Başbakan, "Yüksek maaş ödenmesini istiyoruz, çünkü çalışanlarımızın nitelikleri yeterince yüksek" diye kaydetti. Otomotiv endüstrisi için küçük aydınlatma armatürleri üretilen fabrika çalışanlarına hitaben konuşmasında Borisov, şu anda Bulgaristan'da duyulan büyük işçi ihtiyacının, kalifiye olanların daha yüksek ücret almalarına yol açacağını vurguladı.

Başbakan, "Görüyorsunuz, bir fabrikadan sonra başka bir fabrika inşa ediliyor. Bu yüzden böyle yatırımcılardan dolayı seviniyorum" diye belirtti. Yatırımlar konusunda çok spekülasyon yapıldığını kaydeden Borisov, şu anda inşa edilen fabrikaların istihdam yaratmakla birlikte aynı zamanda yüksek teknolojiye sahip olduğunu aynı zamanda % 100 ihracat odaklı üretim yaptıklarını sözlerine ekledi. Borisov, "Bu nedenle şu anda şimdiye kadar Bulgaristan için rekor seviyedeki 116 milyardan fazla gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) sahibiz" dedi. Başbakan, Amerikan Ticaret Odası'nın, aslında yatırım rakamlarının istatistiki kurumun kaydettiği rakamlardan iki kat daha fazla olduğu tespitini anımsattı. Başbakan,"İnanmadım, ama Amerikan Ticaret Odası bunu tez olarak savundu ve bugün açılışını yaptığımız sıradaki fabrika bunu ispatladı" diye ifade etti.


Dimitrovgrad'da açılan fabrika 30 000 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. 150'den fazla yeni istihdam yaratacak olan fabrikada reflektör ürünleri ve sis farları gibi otomotiv endüstrisi için küçük aydınlatma armatürleri üretilecek. Ürünler, Porsche, Ford, Volkswagen, Audi, Jaguar, Land Rover ve Skoda gibi dünyaca ünlü marka otomobiller için kullanılacak. Fabrikanın temel atma töreni Mart 2017 sonunda yapıldı.

Açılıştan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Borisov,"Yatırımcıları tebrik etmek istiyorum, çünkü bu çok ileri teknoloji kullanan bir işletme ve burada her şeyin robot olduğunu görüyorsunuz. Burada üretilen her şey doğrudan Köln'e ihraç ediliyor ve hedefleri 400'den fazla işçi istihdam etmek ve bitişik boş araziyi kullanarak tüm fabrikayı genişletmektir" dedi. Başbakan, en önemli politikanın kesinlikle gelirlerin yükseltilmesi, istihdam yaratılması ve ileri teknoloji kullanılarak üretim yapılması olduğunu söyledi.

Başbakan, güncel konulara da değindi. Hükümet ortağı olan skandal üstüne skandala imza atan Birleşik Vatanseverler koalisyonu ile ilgili bir soru üzerine Borisov,"Her siyasi partinin kendi politikası vardır ve liderleri onu geliştirir. Önemli olan bunun hükümetin genel çalışmalarını engellememesidir ve engellemiyor" diye ifade etti.

Borisov, "Hemus otoyolunun bazı kesimlerinde inşaat çalışmaları için ihaleler açtık. Mart ayında en az üç kesimin inşaat çalışmalarını başlatmak istiyoruz, çünkü görüyorsunuz otoyolların güneyinde arka arkaya fabrika kuruluyor" dedi.


DİĞER HABERLER