Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Kamu idarelerinde çalışan 1600 kişi işten çıkartılacak

Kamu idarelerinde çalışan 1600 kişi işten çıkartılacak

25 Ocak 2019

Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun (BNR) Predi Vsiçki programına verdiği demeçte, “Kamu idarelerinde çalışan 1600 kişilik personelin işten çıkartılmasını ve kadroların azaltılmasını öngörüyoruz” diye bildirdi.

Kamu idarelerinde personel sayısı azaltılırken çalışanların iş yükü dikkate alınacak.

Donçev, kamu idarelerinin büyüklüğünün her yerde iş yüküne uygun olmadığını belirtti. Başbakan Yardımcısı, ”Çalışan sayısının iş yüküne karşılık gelmediği birimler var, yani bu birimlerde çalışan sayısı çok daha az ve insanlara fazla iş yükleniyor. Bu yüzden her birimde yüzde 3,4 veya 5 oranda olmak üzere aynı oranda personelin azaltılması seçeneğinden vazgeçtim. Çünkü bu tür bir yaklaşım değişiklik yaratmayacaktı, birkaç kişi işten çıkarılacaktı veya boş duran pozisyonlar kapatılacaktı, fazla çalışılan birimlerde durum daha da zorlaşacaktı. Bu yüzden bakanlara personel sayısını azaltma konusunda kendilerinin karar almasına imkan verdim. Şu aşamada 1600’ün biraz üzerinde personelin işten çıkarılması ve boş pozisyonların kapatılması planlanıyor. Bu rakam da kamu idarelerinde çalışan personelin yüzde 2’sinin bile altındadır” diye kaydetti.

Başbakan Yardımcısı’nın ifadesine göre bu henüz ilk adımdır, çünkü organizasyonel yapılanmada değişiklikler yapılacaktır, birimler azaltılacaktır. Benzer işlevlere sahip olan bazı yapıları örnek gösteren Donçev, bazı birimlerin bir mektubun 7 günde ulaştığı, elektronik posta adreslerinin olmadığı ve başka iletişim teknolojilerinin olmadığı zamanlardan kaldığını söyledi.

Donçev,”Amacımız kamu idarelerinde çalışan sayısının azaltılması ve çalışanlarımızın daha motiveli olup, daha dürüst çalışmaları, kendilerini işine adamaları ve vatandaşlara daha nazik davranmalarıdır” diye ifade etti.

Halihazırda kamu idarelerinde çalışan sayısı 100 000 kişidir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS