Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kültür ve tarih turizmi konulu yuvarlak masa toplantılarının ilki Kırcaali’de yapıldı

Kültür ve tarih turizmi konulu yuvarlak masa toplantılarının ilki Kırcaali’de yapıldı

28 Ocak 2019

Kültür ve tarih turizmi konulu bir dizi yuvarlak masa toplantılarının ilki Kırcaali’de gerçekleştirildi. Yuvarlak masa toplantısı, Standart Gazetesi ve Kırcaali merkezli Perperikon Turizm Derneği tarafından düzenlendi. Doğu Rodoplar’ın başkentinde yapılan yuvarlak masa toplantısı, Standart gazetesinin “Bulgaristan'ın Harikaları” adı altında yürüttüğü ulusal kampanya kapsamında düzenlendi. Toplantıda Kültür Bakan Yardımcısı Ameliya Geşeva, Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova, Ardino (Eğridere) Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Hocov, Ulusal Turizm Kurulu Kontrol Konseyi Denetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Rumen Draganov, turizm ve tarım bakanlıklarında görevli uzmanlar, kültür kurumu temsilcileri ve bölgeden girişimciler yer aldılar.

Yuvarlak masa toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Standart Gazetesi’nin baş editörü Slavka Bozukova,” “Bulgaristan'ın Harikaları” kampanyası, 9 yıl önce başladı. Çoğu binlerce yıllık eserlerimiz, unutulmaya yüz tutmuştu. Bugün düzinelerce eski yapı eski ihtişamını geri kazanmış bulunuyor. Son zamanlarda Kültür Bakanlığı kültür anıtlarının restorasyonu ve arkeolojik kazılar yapılması için giderek daha fazla kaynak ayırıyor. Amacımız kültürel ve diğer cazibe merkezlerine giderek daha fazla turist getirmektir” diye vurguladı. Bozukova, yuvarlak masa toplantılarının ilki için Kırcaali’nin seçilmesinin sebebinin Perperikon Turizm Derneği’nin girişken olmasından ileri geldiğini belirtti. Derneğin, “Orpheus ve Dionysos'un İzinde” ve “Doğu Rodopların Sırları” olarak iki markanın oluşturulmasını teklif ettiğini kaydede Bozukova, “Dernek ayrıca şehirdeki Su Aynası kanalının kültürel etkinliklere sahne olmasında ısrar ediyor. Turizm Kırcaali ekonomisinde önemli bir yer tutuyor” diye altını çizdi.

Yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yapan Perperikon Turizm Derneği Başkanı Dr. Fahri İdriz, yaptığı selamlama konuşmasında şunları kaydetti: “İnançlarımızı değiştirelim. Kırcaali bölgesi ve sevgili vatanımız Bulgaristan dünyada en çok turist çeken mekanlardır. Bugünkü masa toplantısından sonra bölgeye turist akışının artmasını bekliyorum, kültürel ve tarihi yerlerimizi ziyaret edenlerin sayısında artış olacak”. Fahri İdriz, “Biz Kırcaaliler misafirperveriz, güler yüzlüyüz, cana yakınız, bunlar ise turistleri dünyanın her hangi bir yerine cezbeden şeylerdir” dedi. İş insanı, ortak çabalarla Kırcaali’nin Bulgaristan’ın yeşil başkenti haline dönüştürmeye çağırdı.

Rumen Draganov bu konuda Dr. Fahri İdriz’i destekleyerek, Kırcaali’nin Balkanlar’ın yeşil başkenti haline dönüştürmeye yönelik konsept sundu. Draganov, Kırcaali ve bölgenin turistik business parkı haline gelmesi gerektiği görüşünü savundu.

Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali şehrinin daha yeşil bir şehir olma arzusunu dile getirerek tartışmaya katıldı. Vali, bölgenin zengin bir kültürel ve tarihi mirasa sahip olduğunu ve bu kültürel ve tarihi yapıların turizme kazandırılmasına vurgu yapılması gerektiğini vurguladı. Vali,”Her yıl Kırcaali’den geçen 3 milyon turisti, kendi turizm ürünümüzle cezbetmemiz gerekir” dedi.

Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova, son zamanlarda olumlu eğilimler olduğuna dikkat çekti. Hizmet alanında daha fazla gelir elde edildiğini kaydeden Tihomirova, Kırcaali ilçesinde 11'i ulusal öneme sahip 53 arkeolojik anıt bulunduğunu belirtti. Belediye Başkan Yardımcısı, yapıların restore edilmesi ve turizme kazandırılmasına yönelik programlara başvurmak için onlara tapu çıkarılmasında ısrar etti.

Kültür Bakan Yardımcısı Ameliya Geşeva, bakanlığın bu tür tartışma toplantılarına katılmasının önemli olduğunu söyledi. Geşeva,”Kısa bir süre önce Kırcaali’de finansman konularında bilgilendirme günü düzenlenmişti. Bu yıl tarihi yapıların restorasyonu ve konservasyonu için daha fazla kaynak öngörülüyor” diye vurguladı. Arkeolojik kazılar için 2 milyon leva ayrıldığını kaydeden Bakan Yardımcısı, müze ve galerilerde ders yapılmasının teşvik edildiğini belirtti. Geşeva,”Bugünlerde başvuruya açılacak olan Norveç tarafından finanse edilen bir program kapsamında da kaynak sağlanması bekleniyor. Amacımız kaynak cezbedilmesi ve tarihi anıtlarımızın turizme kazandırılmasıdır” dedi. Bakan Yardımcısı. her şeyden önce yerel ve devlet makamları, iş dünyası, medyalar ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere ilgili taraflar arasındaki etkileşimin önemli olduğunu vurguladı.

Ülkemizde kültür ve tarih turizminin önde geldiği anlaşıldı. Hükümetin arzusu, ülkemizin yıl boyunca turizm ürünü sunmaktır. Bu yüzden 2015 yılından beri yurt dışında ülkemizin reklamında kültür ve tarih turizmine vurgu yapılmaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS