Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ağustos 2019
HABERLER » Eğitim
Devlet, 2019 yılı eğitim programları için 76 milyon leva öngörüyor

Devlet, 2019 yılı eğitim programları için 76 milyon leva öngörüyor

29 Ocak 2019

Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Tanya Mihaylova bugün bakanlıkta düzenlenen 2019 yılında eğitim ve geliştirme ulusal programları tanıtım toplantısında bakanlığın böyle programlar için devlet bütçesinden yaklaşık 76 milyon leva ayrılmasını öngördüğünü bildirdi. Bazı yeni programlar şunlar: “Öğrenciye Şefkatte El Ele”, “Motive Olmuş Öğretmenler”, “Okullarda Bilişim Teknolojileri Firmaları ve Bilişim Teknolojileri Firmalarında Öğretmenler”, “Yenilikler Uygulanması”.

Öğrenciye Şefkatte El Ele Programının bütçesi 1 milyon leva. Program, okul öncesi eğitimden ilkokula geçişin ve ilkokuldan ilköğretime geçişin sağlanmasında eğitim sürecinin kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır.

Motive Olmuş Öğretmenler Programının bütçesi 1,7 milyon leva. Programın amacı, daha deneyimli öğretmenlerin bilgi birikimlerini diğer öğretmenlere aktarmaları ve onların görevlerinin bir parçası olarak öğrencileri de motive edeceklerdir.

Son yıllarda öğretmen eksikliği yaşanan fizik ve astronomi, matematik, bilgi teknolojileri ve enformatik branşlarında öğretmenlik yapabilmeleri için pedagoji uzmanları ek bir öğretmenlik eğitimi alabilecekler. Halen öğretmenlik yapan öğretmenler de programa başvurabilecekler. Onlar, öğretmen eksikliği yaşanan branşlarda olduğu gibi yabancı dil öğretmenliği de okuyabilecekler.

Okullarda Bilişim Teknolojileri Firmaları ve Bilişim Teknolojileri Firmalarında Öğretmenler Programının bütçesi yaklaşık 1,6 milyon leva. Programın amacı, işletme, pratik uygulama ve teorik bilgiler arasındaki bağı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Şirketler, 1-10. sınıflara yönelik seminerler düzenleyebilir veya firma temsilcileri belirli bir ders konusunda öğretmenlerle çalışacaktır.

Yenilikler Uygulanması Programının bütçesi yaklaşık 1,5 milyon leva. Program, sadece inovasyonun geliştirildiği okullar arasında değil, aynı zamanda bu yönde hareket etmeyi amaçlayan okullar arasında da ortaklıklar kurulmasını öngörüyor. Program kapsamında sunumlar ve video materyalleri gibi yeni ürünlerin kamuoyunun erişimine açık olan bir çevrimiçi platform geliştirmek mümkün olacak. Bu iki modüle yaklaşık 570 okulun katılması planlanmaktadır.

Okul Olimpiyatları ve Yarışmaları Programının bütçesi 3,2 milyon leva. Programın amacı, üniversite hocaları ve Bulgaristan Bilimler Akademisi'nde görevli bilim adamlarının da çocukların eğitiminde yer almasıdır.

Okul Öncesi ve Okul Eğitim Sistemi Dahilinde Çalışan Personelin İç Yapısının İyileştirilmesi Programının bütçesi 36 milyon leva. Geçen yıl bu program kapsamında 8 000'den fazla öğretmene tazminat ödenmiştir.

Okullarda kablosuz internet bağlantısı kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor ve hedef 2367 eğitim kurumunun kablosuz internete erişiminin sağlanmasıdır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 586


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS