Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Genel Başkanı Orhan İsmailov partiden ihraç edildi

Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Genel Başkanı Orhan İsmailov partiden ihraç edildi

30 Ocak 2019

Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) Siyasi Yürütme Konseyinin dün HŞHP Genel Başkanı Orhan İsmailov’u partiden ihraç etme kararı aldığı bildirildi. Partinin kurucusu Kasim Dal’ın geçici olarak HŞHP Genel Başkanı görevini yürüteceği açıklandı.

HŞHP Basın merkezinden yapılan açıklamada HŞHP Siyasi Yürütme Konseyinin, Orhan İsmailov’u partiden ihraç etme kararının sonucunda İsmailov’un Genel Başkanı görevine son verildiği ve Olağanüstü Ulusal Kongre toplantısı yapılıncaya kadar bu görevin Dal tarafından yürütüleceği belirtildi. HŞHP Siyasi Yürütme Konseyinin bu kararları 1 ret oyuna karşı 9 oyla kabul ettiği açıklandı.

Orhan İsmailov’un HŞHP’den ihraç edilmesinin nedeni, HŞHP partisinin kurucularının, Siyasi Yürütme Konseyinin, Ulusal Koordinasyon Kurulunun, Denetim Kurulu üyelerinin, il koordinatörlerinin ve başka görevlerde bulunan parti üyelerinin İsmailov’u HŞHP Genel Başkanı olarak İrade-Bulgaristan Yurtseverleri İttifakı’nın kurulduğunun açıklandığı basın toplantısında yer alarak Ulusal Koordinasyon Kurulu’nun Veselin Mareşki’nin liderliğindeki İrade Partisi ile ittifak yapılmamasına ilişkin kararını ve Siyasi Yürütme Konseyi üyelerinin çoğunun böyle bir ittifak kurulmasına kesinlikle karşı çıkmasını göz ardı etmekle suçlamalarıdır.

HŞHP partisinin kurucuları, Siyasi Yürütme Konseyi, Ulusal Koordinasyon Kurulu, Denetim Kurulu üyeleri, il koordinatörleri ve başka görevlerde bulunan parti üyeleri adına 24 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan bildiride onların, Başkan Orhan İsmailov’a verdikleri güven oyunu geri çektikleri ve derhal görevden istifa etmesi için ısrar ettikleri belirtilmişti. Bildiride şu ifadeler yer aldı: “Bizim için ilkeler ince siyasi hesaplar ve özel çıkarların üzerindedir. Bu ilkeler ve bu durumda Avrupa Parlamentosu seçimleri söz konusu olduğu için ne İrade Partisi ne Spas Pançev’in liderliğindeki aşırı sol parti Aleksandır Stamboliyski Çiftçi Birliği, ne de merkez sol parti Birleşik Sosyal Demokrasi Partisi ile belirsiz parametreleri olan ittifak anlaşması imzalamamıza izin vermemektedir. İrade Partisi, bütün azınlık gruplarına karşı son derece milliyetçi tavırlar sergileyen ve yabancı düşmanlığı söylemleri ve Avrupa Birliği karşıtlığıyla tanınan Marine Le Pen’in muhafazakar bloğunun bir parçasıdır”.

Aynı zamanda dün akşam BTV’ye verdiği demeçte Orhan İsmailov, parti tüzüğünün ihlal edildiğini kaydetti. Parti tüzüğüne göre yalnızca HŞHP Genel Başkanı’nın HŞHP Siyasi Yürütme Konseyini toplantıya çağırma yetkisine sahip olduğunu belirtti.

İsmailov, ”Dal şu anda paralel bir parti, özel bir parti kuruyor” dedi.

İsmailov, ”Yıl boyunca Dal’ın destekçileri Siyasi Yürütme Konseyi toplantılarına katılmıyorlardı, üyelik ücreti ödemiyorlardı” diye ifade etti.

Eski HŞHP Genel Başkanı, “Parti ofisine gidemedim. Aralık ayından beri HŞHP ile Kasil Dal arasında sözleşme var. Kapı kilidini değiştirmişler. Şu anda parti ofisi Kasim Dal’ın kendi mülkünde bulunuyor. HŞHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Yonçev’in jinekolog muayenehanesinde oturum yapmak zorunda kaldık, çünkü parti ofisimiz artık özel bir mülk halinde bulunuyor” dedi.

Orhan İsmailov, İrade Partisi ile ittifaka girmesine ilişkin kararın HŞHP Siyasi Yürütme Konseyi toplantısında alındığını, toplantı tutanağı bulunduğunu ve o toplantıda Kasim Dal’ın da HŞHP ile İrade Partisi arasında ittifak anlaşması imzalanması için kabul oyu kullandığını söyledi.

Orhan İsmailov, şu ifadeleri kullandı: ”Bu, demokrasiye geçiş döneminin kuklacılarının hareketli bir oyunu, Mestan’a da aynısını yaptılar. Sayın Dal, ilkelerden söz ederken nasıl oldu da Ajan Pavel ile ittifaka girdi, Sava (ajan) ile bunu yapamadı? İlke bu mu diye soruyorum? Kasim Dal, Mestan, Doğan gibileri çuvala konulup çöplüğe atılmalı! Gençlere yol verelim, çünkü alternatif belli”.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS