Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ağustos 2019
HABERLER » Balkanlar
Balkanlar'da Türk Kültürü, ücretsiz olarak dijital ortamda

Balkanlar'da Türk Kültürü, ücretsiz olarak dijital ortamda

03 Şubat 2019

Yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde Balkan Türklüğü davasının güçlü sözcülerinden olan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (B.G.F.) 32 yılı kapsayan bir birikim, donanımlı ekibi ve gün geçtikçe güçlenen bir dinamizmle geleceğe yelken açmaktadır. Federasyonumuz kuruluş amaçları doğrultusunda yürüttüğümüz faaliyetlerin ana odak noktası Balkanlar’da Türklüğün aziz temsilcileri soydaşlarımız ve anavatanımız Türkiye’ye avdet etmiş değerli muhacirlerimiz olmuştur.

Federasyonumuz yayın organı olarak hizmet veren Balkanlar’da Türk Kültürü dergisi 28 yıllık yayın hayatı tecrübesiyle köklü bir ekolün temsilcisi durumundadır. Balkan Türklerinin tarihi, kültürü ve edebiyatına yönelik çalışma gösteren Dergimiz, alanındaki ender örneklerdendir. Göreve geldiğimiz günden itibaren bu eşsiz yayın organını daha ileri bir seviyeye getirmek için faaliyet göstermekteyiz. Bir BGF projesi olarak hazırladığımız Dergimiz arşivini dijital ortama aktarma çalışmalarında nihayet sona gelmiş bulunuyoruz. Böylece 1. sayıdan 95. sayıya kadar olan Balkanlar’da Türk Kültürü dergisi nüshaları ücretsiz olarak hemşerilerimizin yanı sıra akademisyenlerin, araştırmacı-yazarların ve bilim dünyasının hizmetine açılmış durumdadır. Projenin gerçekleştirilmesi aşamasında yoğun gayretleriyle destek veren genç arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu bağlamda, camiamızın gençleşen, proje üreten, bütün Balkanlar’a hitap eden ve bilim dünyasına açılan bir veçheye kavuşması için gösterdiğimiz gayretler, öylesine ve tepeden inme değil, bilakis camiamızın önde gelen şahsiyetlerinin manevi desteği ve içinde bulunduğumuz konjonktürün zaruretiyle gerçekleşmektedir. Federasyonumuzun ve Dergimizin kurucusu rahmetli Genel Başkanımız Mümin GENÇOĞLU ağabey başta olmak üzere, sırasıyla Hasan ALTINSOY, Turhan GENÇOĞLU, Emin BALKAN ve Yüksel ÖZKAN Başkanlarımızın Dergimizin korunması ve yaşatılması anlamında katkılarını anmadan geçemeyeceğim. Yine aynı şekilde hem kurumsal hem içerik katkısı anlamında değerli ağabeyim Zülkef YEŞİLBAHÇE ayrı bir teşekkür hak etmektedir. Diğer taraftan, Dergimizin yayınlamasında asıl yükü çeken editörlerimizi de saygıyla anmak gerekir. Öyle ki Bulgaristan Türklerinin önde gelen aydınlarının editörlüğünde çıkan Dergimiz, bu günleri onlar sayesinde görmüştür. Rahmetli Ahmet Şerif ŞEREFLİ, Ömer Osman ERENDORUK, Mehmet ALEV, Rıdvan TÜMENOĞLU ve Macide GÖNÜL yoğun çaba sarf etmişlerdir.

100. sayısını yayınlamaya pek az kalmış olan Balkanlar’da Türk Kültürü Dergimizin bundan sonraki dönemde de başarılı bir yayın hayatı geçirmesini diliyor, derginin yayınlanmasında katkılarını esirgemeyen değerli yazarlarımızın tümüne ayrıca teşekkür ediyorum.

Dr. Kader ÖZLEM
Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu
Genel Başkan

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 968


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS