Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Haziran 2019
HABERLER » Bulgaristan
HAFTANIN ÖZETİ /28 OCAK – 4 ŞUBAT 2019

HAFTANIN ÖZETİ /28 OCAK – 4 ŞUBAT 2019

04 Şubat 2019

Ardino ‘nun gelişimine katkıda bulunan kişi ve kuruluşlar ödüllendirildi. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, “Ardino’da Kalmak İçin 10 Neden” isimli fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Sergi, Ardinoluların hayatını son yıllarda değiştiren en önemli 10 yapıyı tanıtmaktadır. Belediye Meclis salonunda 25 Ocak 2018 Cuma günü açılan sergi, Belediye ve Standart gazetesi ile ortaklaşa hazırlandı. Sergi, Standart gazetesinin “Benim Şehrim” adı altında yürüttüğü ulusal kampanya kapsamında açıldı.
HABERİN DEVAMI
***

Kültür ve tarih turizmi konulu yuvarlak masa toplantılarının ilki Kırcaali’de yapıldı. Kültür ve tarih turizmi konulu bir dizi yuvarlak masa toplantılarının ilki Kırcaali’de gerçekleştirildi. Yuvarlak masa toplantısı, Standart Gazetesi ve Kırcaali merkezli Perperikon Turizm Derneği tarafından düzenlendi. Doğu Rodoplar’ın başkentinde yapılan yuvarlak masa toplantısı, Standart gazetesinin “Bulgaristan'ın Harikaları” adı altında yürüttüğü ulusal kampanya kapsamında düzenlendi.
HABERİN DEVAMI
***

Gönüllü itfaiyeci Nuray Hasan, Yılın İtfaiyecisi Yarışması’nda ikinci oldu. “Çernooçene-2016” gönüllü itfaiyecilik ekibinde yer alan Nuray Hasan, Ulusal 2018 Yılının İtfaiyecisi Yarışması kapsamında ödül kazandı. 35 yaşındaki gönüllü itfaiyeci, yangın güvenliğine ve sivil savunmaya yaptığı somut ve önemli katkılardan dolayı ödül kategorisinde prestijli ikinci yeri kazandı.
HABERİN DEVAMI
***

Razgrad Pargalı İbrahim Paşa Camii’nin restorasyonu için sözleşme imzalandı. Razgrad (Hazargrat) Valisi Günay Hüsmen ve Tırgovişte (Eski Cuma) merkezli Stroycommerce TT Şirketi’nin Müdürü Toşko Rayçev bugün Razgrad Makbul İbrahim Paşa Camii olarak da bilinen Pargalı İbrahim Paşa Camii’nin restorasyonu için sözleşme imzaladılar.
HABERİN DEVAMI
***

Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Genel Başkanı Orhan İsmailov partiden ihraç edildi. Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) Siyasi Yürütme Konseyinin HŞHP Genel Başkanı Orhan İsmailov’u partiden ihraç etme kararı aldığı bildirildi. Partinin kurucusu Kasim Dal’ın geçici olarak HŞHP Genel Başkanı görevini yürüteceği açıklandı.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristan Sosyalist Partisi, Kültür Bakanı Banov hakkında yolsuzluk ihbarında bulundu. Kara para aklamakla suçlanan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Elena Yonçeva, düzenlediği basın toplantısında şimdiki Kültür Bakanı Boil Banov’un Kültür Bakan Yardımcısı görevinde bulunduğu sırada proje sözleşmesi imzalanan bir inşaat firmasının projenin bitişini geciktirdiği için ödemesi gereken 700 000 leva miktarındaki tazminatı affettiğini ve Sofya’daki Largoto olarak bilinen Serdika Antik Kültür Kompleksi’nin restorasyon projesi ile ilgili belgelerin nasıl sahteleştirileceğine dair talimat verdiği bir ses kaydı bulunduğunu açıkladı.
HABERİN DEVAMI
***

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ahmed Ahmedov Ankara’da Siyasi Parti Temsilcileriyle Görüştü. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı ve Bulgaristan Meclisi Bulgaristan -Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmed Ahmedov ve HÖH Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Hamit Hamit’in Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ziyareti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yapılan görüşmeyle sona erdi.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristan’ın Tek Türk Valisi’nden TİKA’ya İlk Resmi Ziyaret. Bulgaristan Razgrad Valisi Günay Hüsmen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ı ziyaret ederek, TİKA’nın Razgrad’ta 2018 eğitim yılında Bulgaristanlı öğrencilere verdiği destekten dolay teşekkür etti, yeni projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.
HABERİN DEVAMI
***

Bakan Çavuşoğlu Bulgaristan heyetini kabul etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bulgaristan Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Dzhema Grozdanova başkanlığındaki heyeti kabul etti. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, Bulgaristan Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Dzhema Grozdanova ve beraberindeki heyetle Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. Kabule, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır da katıldı.
HABERİN DEVAMI
***

Cumhurbaşkanı Radev, Portekiz mevkidaşı Marcelo Rebelo de Souza ile görüştü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Portekiz Cumhuriyeti’ni resmi ziyarette bulundu. Bulgaristan Devlet Başkanı ve Desislava Radeva, Lizbon'daki İmparatorluk Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Souza tarafından resmi törenle karşılandılar. Rumen Radev, Jeronimos Manastırı'nda büyük Portekizli şair Luis Das Caminois'in mezarına çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.
HABERİN DEVAMI
***

Hayvancılık Kanunu’nda değişiklikler yapıldı. Hayvan ıslahı faaliyetleri yürüten kuruluşların tanınmasını düzenleyen Hayvancılık Kanunu’nda değişikliklere ilişkin kanun tasarısı, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen değişiklikler, kanunun AB mevzuatı ile uyumlu olmasını hedeflemektedir. Kanun tasarısının ana odağı, islah faaliyetleri yürüten örgütlerin tanınmasının yanı sıra hayvan ıslahı programlarının onaylanmasına ilişkin şartlar ve koşullarla ilgili değişikliklerdir.
HABERİN DEVAMI
***

Sofya’da Türkiye eğitim burs programlarının tanıtımı yapıldı. Türkiye’nin yabancılara sağladığı 2019 yılı burs programları Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın yanı sıra Türklerin yoğun yaşadığı Kırcaali ve Mestanlı şehirlerinde tanıtıldı.
HABERİN DEVAMI
***

Loveç Engelli Sağlık Kurulu Başkanı Dr. Marinova rüşvetten tutuklandı. Loveç (Lofça) Bölge Savcılığı ve Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü (GDBOP) tarafından yürütülen rüşvet operasyonunda engelli sağlık kurulu raporu vermek için rüşvet aldığı gerekçesiyle Loveç Engelli Sağlık Kurulu Başkanı Dr. Donka Marinova ve hastalar ile Dr. Marinova arasında arabuluculuk yapan bir şahıs gözaltına alındı.
HABERİN DEVAMI
***

Ardino Belediyesi’nin 2019 Yılı Bütçesi kabul edildi. Ardino (Eğridere) Belediyesi’nin 2019 Yılı Bütçesi 5 çekimser oya karşı 21 oyla kabul edildi. Ardino Belediyesi’nin 2019 Yılı Bütçesi 12 121 643 leva olup önceki 2018 yılı bütçesine kıyasla 2 milyon levanın üzerinde fazla miktardadır. Bu kaynaklardan devlet tarafından delege edilen faaliyetler için 5 664 967 leva, yerel faaliyetler için ise 6 456 676 leva öngörülüyor.
HABERİN DEVAMI
***

Kırcaali Belediyesi’nin 2019 Yılı Bütçesi kabul edildi. Kırcaali Belediye Meclisi, 31 Ocak’taki oturumunda Kırcaali Belediyesi’nin 2019 yılı bütçesini onayladı. Bütçe 23 kabul ve 12 ret ve1 çekimser’ oyla kabul edildi. Bundan önce Reformcu Blok Meclis Grubu Başkanı Radoslav Milev ve Belediye Meclis Başkanı Raif Mustafa tarafından yapılan iki öneri oylamaya sunuldu.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristan Sayıştay Başkanı Tsvetan Tsvetkov, Başmüftülüğü ziyaret etti. 31 Ocak 2019 Perşembe günü Bulgaristan Başmüfüsü Dr. Mustafa Hacı, başkent Sofya’daki Başmüftülük makamında Bulgaristan Sayıştay Başkanı Tsvetan Tsvetkov’u kabul etti. Dr. Hacı ve Tsvetkov’un tanışması ve birbirlerini tanıması amacıyla yapılan görüşmede Başmüftülük ile Sayıştay arasında ileride işbirliği yapılması ve etkileşimde bulunulması ele alındı.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristan Parlamento heyeti, TBMM’de temaslarda bulundu. Bulgaristan Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Djema Grozdanova başkanlığında bir heyet, Türkiye’yi ziyarette bulundu. Bulgaristan heyetinin Ankara ziyareti, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır’in daveti üzerine gerçekleşti. Heyette Bulgaristan Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Valeri Jablyanov, komisyon üyeleri Hristo Gadjev ve Hamit Hamit ve Bulgaristan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Ahmedov ve Yardımcısı Petır Kınev yer aldılar.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristan komünizm kurbanlarını andı. Bulgaristan'da, 1944'te darbeyle iktidara gelen komünist rejimin infaz ettiği muhalifler anıldı. Halk Mahkemesi tarafından aynı anda kurşuna dizilen 2 bin 138 kişinin anısına başta başkent Sofya olmak üzere, ülke genelinde anma törenleri düzenlendi.
HABERİN DEVAMI

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 424


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS