Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu veto etti

Cumhurbaşkanı Radev, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu veto etti

04 Şubat 2019

Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Merkezinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda yapılan değişikliklere itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdiği bildirildi.
Açıklamada Cumhurbaşkanı’nın kişisel verilerin gazetecilik uygulamalarının yanı sıra akademik, sanatsal veya edebi anlatım amacıyla işlenmesi için 26 kritere ilişkin hükümlere itiraz ettiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı, kabul edilen değişikliklerin sebebi olan AB’nin kişisel veri düzenlemesinin, AB üye devletlerinin kanun düzenlemesiyle kişisel verilerin korunması hakkının ifade özgürlüğü ve bilgi edinme hakkı arasında dengeyi sağlamasını gerektirdiğini vurgulamaktadır. Aynı zamanda düzenlemenin bir hakkının diğerine karşı uygulanmasını ne öngördüğünü ne de tavsiye ettiğini, yani kişisel verilerin korunmasının, ifade özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğü pahası olmasını öngörmediğini belirtmektedir.

Radev, veto kararına gerekçe olarak şunları kaydetti: ”Bir gazetecinin, bilimsel araştırmacının ve yazarın kişisel verileri yasal hakkı kapsamında kullandığını değerlendirmek ve kanıtlamak zorunda olduğu 10 kriter ile gereksiz ve fazla düzenleme yapılmaktadır. Bu kriterlerin tek tek uygulanması istense bile bu bir kısıtlamadır. Bu kısıtlama, Avrupa’da Aydınlanma Çağı’nda temel hak olarak kabul görmüş ifade özgürlüğü ve bilgi edinme hakkının özü ilkesini etkilemektedir ve onu anlamsızlaştırdığı için uygulanmasının bir anlamı kalmaz”.

Cumhurbaşkanı’nın ifadelerine göre, gerekli denge sağlanamamıştır ve 10 kritere ilişkin hüküm aşırı, dengesiz bir önlemdir. Açıklamada, “Kişisel verilerin korunması ve ifade özgürlüğü ve bilgi edinme hakkı arasında rekabet oluşturacak varsayımların aşırı düzenlenmesi, ifade ve bilgi özgürlüğünü "feda ederek" kişisel verilerin korunma hakkı lehine güçlü bir eğilim kazanmasına yol açar. Böylece kişisel verilerin korunmasıyla orantılılık kriterleri biçiminde Anayasa’daki temel özgürlükler üzerindeki yasal kısıtlamalar gizlenmektedir” denildi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS