Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Mayıs 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da ikamet iznine sahip olan yabancılar vizesiz ülkeye girebilecekler

Bulgaristan’da ikamet iznine sahip olan yabancılar vizesiz ülkeye girebilecekler

13 Şubat 2019

Hükümet tarafından bugün onaylanan Bulgaristan’da Yabancılar Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısına göre, Bulgaristan'da uzun vadeli veya kalıcı ikamet için geçerli bir izne sahip yabancılar, vizesiz ülkeye girebilecek.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, ”Değişiklikler, pratik uygulanması açısından yürürlükte olan kanunun bazı hükümlerini düzenlemenin yanı sıra kanunu uygulamama olasılığını önlemeyi amaçlamaktadır” diye kaydedildi.

Değişiklikler ayrıca yabancılara uzun süreli oturma izni verme yetkinliğine sahip yeni bir yapının kurulmasını da öngörüyor.

Önerilen değişiklikler, kalifiye ve mevsimlik işçilerin ülkemizde ikamet etmesi ile ilgili idari yükleri ortadan kaldırmıştır. Yürürlükte bulunan kanuna göre, Bulgaristan'da kaldıkları süre içinde işverenin değiştirilmesiyle ilgili bu kişilerin yeni uzun süreli vize için başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Onaylanan kanun tasarısı, ülkede 18 yaşına kadar uzun süreli ikamet izni vermek suretiyle yabancı uyruklu refakatsiz çocukların ikamet durumunu da düzenlenmektedir. Devletin yetkili makamlarının bu çocuklara yönelik hizmetlerle ilgili yetkileri de daraltılmaktadır.

Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu’nda ve Bulgaristan vatandaşı olmayan AB vatandaşları ve aile bireylerinin Bulgaristan’a giriş yapmaları, kalmaları ve ayrılmalarına dair kanunda bir sürü değişiklikler yapılması öngörülüyor. Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu, yabancı uyruklu çocuklara verilecek yeni bir belge öngörüyor.

Bulgaristan vatandaşı olmayan AB vatandaşları ve aile bireylerinin Bulgaristan’a giriş yapmaları, kalmaları ve ayrılmalarına dair kanunda AB içinde serbest dolaşım haklarını kullanan Bulgaristan vatandaşlarının aile bireyleri için oturma izni konusunda mevzuat düzenlemelerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Yürürlükteki kanunun ayrıca tespit edilmiş ve kanıtlanmış sahte bir birlikte yaşama ve sahte evlilik durumunda ülke topraklarında ikamet etme hakkından mahrum bırakma imkanı da vermediği anlaşıldı.

Onaylanan kanun tasarısı görüşülüp kabul edilmesi üzere Ulusal Meclis Başkanlığı’na sunulacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 5858


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ceylan 2019-02-13 21:21:46
Tam olarak ne demek oluyor bu ?
Recai 2019-02-13 22:41:22
Bulgaristan uzun süreli ikamet izinliler zaten bulgaristana vizesiz giriyor.Avrupada visesiz serbest dolaşma hakkına sahiptirler dese anlarım Bulgaristan schengene tam üyede değil daha.
Yavuz 2019-02-15 23:33:33
Ne dediginiz anlaşılmayan bi haber olmuş.. ikameti olan zaten vize almıyor..
Teyfik 2019-02-17 21:09:46
Şu haberi düzeltir misiniz?
ibrahim 2019-02-23 04:42:28
bulgaristan vatandası olupda eşi türk vatandaşı olup vatandaşlık verilme konusunda birazdaha esnetilse daha iyi olur oturum daha cabuk verimesi

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS