Koalisyon hükümeti, görevini tamamlayacağını açıkladıSalı, 19 Şubat 2019

Koalisyon hükümeti, görevini tamamlayacağını açıkladıHükümet ortağı partilerin yöneticilerinin bir araya geldiği toplantının ardından basına yapılan açıklamada Ataka Partisi Genel Başkanı ve Birleşik Vatanseverler İttifakı Meclis Grubu Başkanı Volen Siderov, "Bu yıl yapılacak seçimlere rağmen koalisyon hükümeti olarak görev süresini tamamlayacağını göstereceğiz" diye kaydetti. Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) Meclis çalışmalarına katılmama kararıyla ilgili olarak Siderov," Meclis çalışmalarına katılmamak, muhalefet olsan bile bir çözüm değil" dedi. Siderov, BSP milletvekillerinin toplantılara katılmaması durumunda bazı önemli yasal değişikliklerin daha hızlı bir şekilde yapılacağını düşünüyor.

Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Başkan Yardımcısı ve GERB Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, hükümette yer alan partilere mensup milletvekillerin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı misyonlarına katılmaktan vazgeçmeleri gerekeceğini söyledi.

GERB ve hükümet ortağı partilerin bugün Seçim Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin yeni kanun tasarısını destekleme konusunda anlaştıkları bildirildi. Tsvetanov, toplantıda İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) Genel Başkanı Krasimir Karakaçanov'un hazırladığı Roman Entegrasyonu Konsepti'ni de ele aldıklarını açıkladı. Birkaç gün önce Karakaçanov, konseptin kabul edilmemesi halinde koalisyondan ayrılacağını duyurmuştu. Tsvetanov, belgede yer alan bazı metinlerin değiştirileceğini ve kamuoyunda tartışmaya açılacağını sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER