Jijevo köyü şehitleri, katliamın 106.yılında anıldıSalı, 19 Şubat 2019

Jijevo köyü şehitleri, katliamın 106.yılında anıldı	Blagoevgrad (Yıkarıcuma) iline bağlı Satovça ilçesinin Jijevo köyünde 1913 yılında yaşanan trajik olayları anma programı düzenlendi. 106 yıl önce zorla Hristiyanlaştırma kampanyası sırasında hayatını kaybeden şehitler için dua programı yapıldı ve köy halkı tarafından şehitler için kesilen kurban eti dağıtıldı.

Programa katılan resmi konuklar arasında Blagoevgrad Bölge Müftüsü Aydın Muhammed ve Pazarcık Bölge Müftüsü Salih Abdullah yer aldılar. Programda iki bölge müftülüğü görevlileri, bölgede görevli imamlar ve vatandaşlar hazır bulundular.

Anma programında yer alan bölge müftüleri Aydın Muhammed ve Salih Abdullah, bir asır önce Jievo köyünde zorla Hristiyanlaştırma kampanyası gibi kritik durumlarda Müslümanların tutumu ve tepkisi hakkında konuşma yaptılar. O zaman 17 Şubat 2013 tarihinde Jijevo köyünde Müslümanlara yönelik zorla yürütülen Hıristiyanlaştırma ve Türk adlarını Bulgar adlarla değiştirme kampanyasına karşı direniş gösteren 250'den fazla erkek çocuk ve erkek katledilmiştir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER