Başbakan Borisov, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi ile görüştüÇarşamba, 20 Şubat 2019

Başbakan Borisov, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi ile görüştüBaşbakan Boyko Borisov, Kuzey Makedonya'nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliğine ilişkin protokolün Bulgaristan Meclisinde oylanmasından dolayı Bulgaristan'ı ziyarette bulunan Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi ile bir araya geldi. Borisov ve Caferi, Sofya ve Üsküp'ün son yıllarda mükemmel bir iş birliği içinde olduğunun ve Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ni Avrupa yolunda desteklediğini ve kalkınması için çaba sarf ettiğini kaydettiler.

Başbakan Borisov, Bulgaristan'ın 2017 yılında Dostluk, İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması imzalanmasıyla, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında uyguladığı politikayla ve bugün Bulgaristan Meclisinin Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğine ilişkin protokolü onaylamasıyla Kuzey Makedonya'yı tutarlı bir şekilde desteklediğini vurguladı.

Borisov, altyapı, ulaştırma ve dijital bağlantı projelerinin önemini vurguladı ve bölgedeki ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılalarını artırmak için aktif olarak çalışması gerektiğini belirtti. Başbakan,"Bölgeler arasındaki bağlantılar ne kadar fazla olursa yatırım, barış ve refah beklentileri o kadar artar" dedi. Borisov, 8 Nolu Ulaşım Koridoru projesinin uygulanmasıyla bölgenin farklı görüneceğini belirtti.

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Bulgaristan hükümetinin yanı sıra Başbakan Borisov'un bizzat üstlendiği taahhütlerden dolayı Bulgaristan'ın Güneybatı komşusunun NATO üyeliği için gösterdiği ve göstermeye devam ettiği çabaları için teşekkür etti. Caferi, sadece iyi komşuluk ilişkileri ve yakın işbirliği ile ülkelerimizin ileriye gidebileceğini vurguladı.


DİĞER HABERLER