Ardino'da Uluslararası Ana Dili Günü kutlandıPerşembe, 21 Şubat 2019

Ardino'da Uluslararası Ana Dili Günü kutlandı21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla dün akşam Ardino (Eğridere) kasabasında Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği yapıldı. Belediye Meclis salonunda düzenlenen müzik ve şiir dinletisi programı, Belediye Başkanı Resmi Murat'in himayesinde gerçekleşti.
Etkinlikte resmi konuklar arasında Resmi Murat, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram ve İstanbul'dan Doç. Dr. Nesrin Sipahi Kıratlı hazır bulundular.

Belediye Başkanı Resmi Murat yaptığı selamlama konuşmasında "Ana dili eğitimi, Ardino ilçesinde hiç durdurulmadı. Bu eğitim ve öğretim yılında da ana dili Türkçe'nin müfredat kapsamında okutulmasından dolayı mutluyum. Her bir toplum varlığını sürdürmelidir. Ana dilinde konuşabilmek ve kendini doğru şekilde ifade edebilmek dünyanın en büyük zenginliğidir. Bir insan ana dilini iyi bilir ve konuşursa daha birkaç yabancı dil öğrenebilir" diye kaydetti.

Konser programı, Ardino'daki Rodopska İskra (Rodop Kıvılcımı) 1921 Halk Toplum Merkezinin çatısı altındaki Yüksel İsmail'in yönettiği ve solistliğini yaptığı Ardino Türk Folklor Orkestrası'nın gösterisi ile başladı. Orkestra, birçok prova, emek ve çaba ile hazırladığı muhteşem gösterisiyle bu defa da izleyicilerin alkışlarını topladı.

Ardino Vasil Levski Lisesi öğrencileri ve Kişisel Gelişime Destek Merkezi'nde Türkçe okuyan çocuklar, Türkçe ile ilgili şiirler söylediler.

Selamlama konuşması yapan Doç. Dr. Nesrin Sipahi Kıratlı, programda yer alan orkestra ve çocukları tebrik etti. Doğu Rodoplar'daki kültürün beşiği olan Ardino'da bulunmaktan şeref duyduğunu söyleyen Doç. Dr. Kıratlı, "Ana dilinde eğitim hakkı Bulgaristan Anayasası ile garanti altına alınmıştır. Ana dilini yitiren bir kişi, kendini yitirir. Ana dili, etnik kimliğimizin en belirgin özelliğidir" diye kaydetti. Doç. Dr. Kıratlı, programa katılan çocuklara öğretmenlere ve ebeveynlere karşı tutumları konusunda terbiye edici hikayeler içeren kitapçıklar hediye etti.

Uluslararası Ana Dili Günü'nün kutlanmasının amacı, dünyadaki dilsel ve kültürel çeşitliliğin korunmasıdır.


DİĞER HABERLER