Çernooçene ilçesinde okullar, Uluslararası Ana Dili Günü'nü kutladıPerşembe, 21 Şubat 2019

Çernooçene ilçesinde okullar, Uluslararası Ana Dili Günü'nü kutladıÇernooçene (Yenipazar) ilçe merkezindeki Hristo Smirnenski Lisesi'nde okuyan 500'den fazla çocuk, 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü'nü kutladı. Bu okul, 1-7.sınıfta okuyan 320'den fazla çocuğun ana dili olarak Türkçe eğitim gördüğü az sayıdaki okullardan biridir.

Programda okulda farklı sınıflardan öğrenciler yer aldılar. Öğrenci ve velilerin salonu tıklım tıklım doldurduğu etkinliğe katılan konuklar arasında Çernooçene Belediye Başkan Yardımcısı Selami Mustafa, yerel kurumların temsilcileri, veliler ve başka davetliler yer aldılar. Ebeveynler, dünyaya gelen herkesin ilk önce ana dilini öğrendiğini dile getirdiler.

Çernooçene Hristo Smirnenski Lisesi yöneticileri, öğrencilerin Uluslararası Ana Dili Günü Kutlama Etkinliğine büyük ilgi gösterdiklerini kaydettiler. Bu ilköğretim okulunda tüm çocuklar ana dili Türkçe dersini okuyorlar.

Ana Dili Günü, Çernooçene ilçesindeki tüm okullarda ve anaokullarında kutlanmaktadır.

Yetenekli öğrenciler, Rodop türküleri, farklı skeç ve Türkçe şiir sunumuyla izleyicilere keyifli anlar yaşattılar.

Okul yöneticileri, bu şekilde çocukları dayanışma yolunu bulmaya, anlayış ve hoşgörüye dayalı bir diyalog kurmaya teşvik ettiklerini söylüyor.

Uluslararası Ana Dili Günü'nün kutlanmasının amacı, dünyadaki dilsel ve kültürel çeşitliliğin korunmasıdır. 2000 yılından bu yana yapılan Uluslararası Ana Dili Günü kutlamalarında her yıl başka konulara vurgu yapılmaktadır.


DİĞER HABERLER