Krumovgrad'da Uluslararası Ana Dili Günü kutlandıPerşembe, 21 Şubat 2019

Krumovgrad'da Uluslararası Ana Dili Günü kutlandı21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla Krumovgrad (Koşukavak) ilçesinin çocukları, atalarının kültürünü tanıtan, birçok şiir, bulmaca, atasözü, türkü ve dans gösterilerinden oluşan bir konser programında yer aldılar.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) aldığı karar üzerine 2002 yılından beri kutlanmaya başlanan Uluslararası Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği, belediye etkinlik takviminde geleneksel olarak kutlanan bir gün olarak yerini aldı. Kutlama etkinliklerinden önce Türkçe Edebiyat Yarışması düzenlendi. Yarışmaya 2-9.sınıflarda okuyan öğrenciler katıldı. Konserin başında jüri tarafından açıklanan yarışmada dereceye giren öğrenciler, Belediye Başkanı Sebihan Mehmet tarafından takdirname ve başka ödüllerle ödüllendirildi.

Aslen Krumovgrad ilçesinden olan ünlü şair ve yazar Ömer Osman Erendoruk'un doğumunun 85.yıldönümü münasebetiyle anma programı gerçekleştirildi. Programa yazarın yakınları ve dostları, Türkiye'den de olmak üzere çok sayıda konuk ve toplumun önde gelen isimleri katıldı. Yazarın hayatını anlatan kısa bir belgesel izleyenlerde duygulu anlar yaşattı.

Türkiye'de ikamet eden gazeteci ve yazar Mehmet Türker, Ömer Osman Erendoruk'u "Krumovgrad'da Türk Edebiyatı Şampiyonu" olarak adlandırdı. Onun yazdığı 22 kitap, gelecek nesillere değerli bir miras kaldı.

Uluslararası Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği, farklı yaş gruplarından insanları, farklı kültürlerin temsilcilerini renkli bir buket gibi bir araya topladı ve bu çeşitlilik bir kez daha Ana Dili Günü Etkinliğinin hiçbir şekilde insanları karşı karşıya getirmeyip, tam tersine Krumovgrad ilçesi sakinlerini birleştirdiğini gösterdi.


DİĞER HABERLER