Filibe'de Hamlet'in "Olmak ya da olmamak" sözü 34 farklı dilde söylendiCuma, 22 Şubat 2019

Filibe'de Hamlet'in Filibe'de Küçük Bazilika'da 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği yapıldı. Program sırasında ünlü İngiliz yazar William Shakespeare'ın yazdığı tiyatro oyununun kahramanı Hamlet'in söylediği "Olmak ya da olmamak" sözü 34 farklı dilde söylendi.

Programın sunucuları Delyana Lukova ve Nikolay Rayşinov,"Dünyada 6 000 dil konuşuluyor. Onlardan 2500'ü kaybedilmek üzeredir. Bizim kıtamız Avrupa'da 33 dil konuşuluyor. Uluslararası Ana Dili Günü'nü bugün kutlamamızın sebebi, 21 Şubat 1952'de Bangladeş'in başkenti Daka'da Bengal Dil Hareketi mensubu birçok öğrencinin Bengal alfabesiyle yazabilme ve Pakistan'ın Bengal dilini de resmi dil olarak tanıması talepleriyle yapılan bir protesto sırasında öldürüldükleri günde UNESCO'nun ana dilinin anılmasına karar vermesinden ileri gelmektedir" diye kaydettiler.

Filibe'de üç yabancı dil liselerinde okuyan öğrenciler, Tıp Üniversitesi, Filibe Üniversitesi ve Ziraat ve Tarım Üniversitesi öğrencileri, ülkede yaşayan farklı etnik toplulukların temsilcileri sayesinde Hamlet'in söylediği "Olmak ya da olmamak" sözü kentte konuşulan tüm dillerde söylendi. Etkinliğe katılan konuklar, bu sözü Moğolca, Farsça, Japonca, Sesotho dilinde, Kreolce, Korece bile duydular. Dil yolculuğunun sonunda bu söz işaret diliyle de söylendi.

Uluslararası Ana Dili Günü'nü kutlama programı, farklı etnik toplulukları temsil eden amatör sanatçıların sunduğu konserle devam etti. Dünya İşitme Engelliler Güzellik Yarışması'nda Bulgaristan'ı temsil eden güzell Yordanka Bıgova'nın sergilediği performans herkes için heyecan vericiydi. Yetenekli kızın dans gösterisi heyecan yarattı, çünkü müziği duymasa da, kalbinde taşıyordu. Daha sonra sahne alan Lüben Karavelov Lisesi'nin çatısı altındaki Trakya Gençliği Folklor Grubu, solistliğini Rosi'nin yaptığı Momçilgrad (Mestanlı) Zeybekler Türk Folklor Grubu, Erevan Derneği Dans Grubu, Ziraat ve Tarım Üniversitesi'nde okuyan Güney Afrikalı öğrenciler, Art Voice Center Müzik Okulu öğrencileri ve Simeon Çauşev programa renk kattılar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER