Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediye Meclisi, yeni Kamu Denetçisini seçemedi

Kırcaali Belediye Meclisi, yeni Kamu Denetçisini seçemedi

01 Mart 2019

Kırcaali Belediye Meclisinin dünkü toplantısında yapılan oylamada her iki adayın da Meclis üyelerinin üçte ikisinin oyunu alamadığı için Kırcaali Kamu Denetçisi seçilemedi. Kırcaali Kamu Denetçiliği için aday olanlar şimdiki Kırcaali Kamu Denetçisi Rasim Musa ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Üyesi Kameliya Vasileva’dır. Kırcaali Kamu Denetçisi seçilebilinmesi için bu iki isimden birisinin 28 Meclis Üyesi tarafından desteklenmesi gerekir.

Kameliya Vasileva’nın Kırcaali Kamu Denetçisi seçilmesine ilişkin teklif, 12 kabul ve 24 ret oyu ile reddedildi. Rasim Musa’nın Kırcaali Kamu Denetçisi seçilmesine ilişkin teklif ise 24 kabul oyu ve 12 ret oyu ile reddedildi. Oylama sırasında Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Grubu, salonu terk etti.

Kırcaali Kamu Denetçisi seçilmesine ilişkin teklif, Kırcaali Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Kadir Mustafov tarafından yapıldı. Onun ifadesine göre, belirlenen süre içerisinde Kırcaali Kamu Denetçiliği görevine adayları seçen geçici bir komisyona istenilen belgelerle birlikte iki aday başvurdu. Komisyon, iki aday Rasim Musa ve Kameliya Vasileva’nın 12 Şubat 2019 tarihinde yapılan Kırcaali Kamu Denetçiliği mülakatına katılmasına karar verdi. Adaylarla mülakatın yapıldığı komisyon oturumu halka açıktı.

Dünkü Meclis toplantısında Kırcaali Kamu Denetçiliği için adaylar, Meclis üyeleriyle Kamu Denetçisinin rolü hakkındaki vizyonunu paylaştılar.

Kameliya Vasileva, Kamu Denetçiliğinin işlevlerinin önem kazanması için Kamu Denetçisi seçimi Belediye Meclisi tarafından yapılsa bile Kamu Denetçisinin faaliyetlerine dair raporlarını yalnızca halkın dikkatine sunması gerektiğini düşünüyor. GERB Meclis Üyesi, “Kamu Denetçisi, yerel yönetim faaliyetlerine karşı düzeltici faaliyet yürütmelidir” diye vurguladı.

Rasim Musa’nın ifadesine göre Kamu Denetçisi, vatandaşlar ile yerel yönetim arasında doğal bir şekilde arabulucu rolü oynar. Halihazırdaki Kamu Denetçisi, “Onun tam olarak nasıl çalışması gerektiği belirtilen yönetmelik kabul edildi. Bir sorunun çözümü için Kamu Denetçisine başvuran herkes uzmanlar, nitelikli elemanlar ve yetkililer tarafından destek gördü. Ancak bu kurumlar arasında diyalog yoluyla, fikir birliğine ulaşmakla mümkündür. Çünkü Kamu Denetçisi, sorunlarının çözülmesi için vatandaşların yardımcısı haline gelmelidir” dedi.

Kırcaali Belediye Meclis Başkanı, yeni bir Kamu Denetçisi seçilinceye kadar Rasim Musa’nın bu görevi yürütmeye devam edeceğini belirtti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS