Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sağlık uzmanları, maaşlarının artırılması için hükümete 20 gün süre verdiler

Sağlık uzmanları, maaşlarının artırılması için hükümete 20 gün süre verdiler

01 Mart 2019

Bugün protesto eylemi yapan hemşireler, ebeler, laboratuvar teknisyenleri ve başka sağlık uzmanlarının temsilcileri ve Sağlık Bakanlığı yönetimi arasında yapılan görüşmede ilçe ve il belediyelerine ilave olarak sağlanan 30 milyon levalık kaynakların dağılımının ne şekilde yapılacağının ve sağlık çalışanları maaşlarına ne kadar zam yapılacağının görülmesi için 20 gün süre verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in ve sendikal örgütlerin, sağlık uzmanlarının protesto kararından vazgeçmesi ve eylemin gerçekten ciddi problemleri çözmenin yolu olmadığı yönündeki çağrısına rağmen bugün hemşireler, ebeler ve başka sağlık uzmanları, onurlu bir maaş talebi ile protesto gösterisi yaptılar. Onlar, aldıkların maaş tutarının en az asgari ücretin iki katı tutarında olup sıra dışı çalışma ve gece nöbetleri için ek ödenekler ödenmesinde ısrar ettiler.

Sofya’da gösteri yapan protestocuların temsilcileri bugün Sağlık Bakanı Kiril Ananiev ve ekibi tarafından kabul edildi. Bakan, Mecliste olduğu gibi, protestocularla görüşmede de kısa bir süre önce hükümet tarafından ilave olarak sağlanan 30 milyon levanın nasıl dağılımı yapılacağını bizzat kendisinin takip etme ve esasen maaşların artırılması için kullanılmasına yardımcı olma taahhüdünü üstlendi. Ananieva, kaynakların dağılımının hastane müdürlerine bağlı olduğunu, ancak bakanlığın yetkisi altındaki hastanelerin yönetimlerine hesaplamalarda yardımcı olacağını söyledi.

Bundan önce Mecliste yaptığı açıklamada Bakan, toplu iş sözleşmesinde güvence altına alınan sağlık uzmanları maaşlarının alt tutarının 900 leva olmasına ilişkin hükmün uygulanacağını kaydetti. Bazı yerlerde maaşların bu tutara yakın bir tutarda olacağını belirtti.

Sağlık uzmanları, endişelerin hastanelere sağlanan ek kaynakların nasıl dağıtılacağına dair net argümanların bulunmamasından kaynaklandığını dile getirdiler. Fakat Ananiev ile görüştükten sonra kaynakların kaç levalık kısmının maaşlarının artırılması için kullanılacağının görülmesi için 20 gün süre verilmesine razı oldular. Sağlık uzmanları, bu süre geçtikten sonra yeniden protesto eylemleri yapabileceklerini ifade ettiler.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS