Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
HAFTANIN ÖZETİ (25 ŞUBAT – 4 MART 2019)

HAFTANIN ÖZETİ (25 ŞUBAT – 4 MART 2019)

04 Mart 2019

15 yaşındaki Nurgül Salimova, Dünya Satranç Şampiyonasında ilk sırada. Burgaz 64 Satranç Kulübü’nün oyuncusu Nurgül Salimova, 16 yaş altı kategorisinde dünya satranç sıralamasında ilk sıraya yerleşti. Henüz 15 yaşında olan Nurgül Salimova’nın Büyük Usta (Grand Master) ünvanlını elde etmesi için sadece 100 puan elde etmesi lazım.
HABERİN DEVAMI
***

Tıp öğrencilerinin uzmanlaşma eğitimi için fon oluşturuldu. Bulgaristan Hekimler Birliği (BLS) Sofya Şube Başkanı ve Sofya Pirogov Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Başkanı Dr. Asen Mecidiev, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na verdiği demeçte, “BLS Sofya Şubesi, tıp öğrencilerinin Bulgaristan ve yurtdışında uzmanlaşma eğitim programlarına katılmaları için fon oluşturdu ve ilk iki doktor İsviçre'deki Bern Üniversitesi'nde uzmanlaşma eğitimi görmeye başladı” diye bildirdi.
HABERİN DEVAMI
***

Cumhurbaşkanı Radev, Seçim Kanunu’nu veto etti. Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in 10 gün önce Seçim Kanunu’nda yapılan değişikliklere itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdiği bildirildi. Kanun değişikliklerinden dolayı ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Meclis çalışmalarına katılmama kararı aldı.
HABERİN DEVAMI
***

Ardino Belediye yöneticileri, Sabahattin Ali’nin büstüne çelenk koydular. Dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali’nin doğumunun 112.yıldönümü münasebetiyle Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Müzesi bahçesinde bulunan Sabahattin Ali’nin büstü önüne çelenk koydular. Çelenk sunumuna belediye yönetiminden başka toplumun önde gelen isimleri ve vatandaşlar katıldı.
HABERİN DEVAMI
***

Goranov, büyükelçileri Avro Bölgesi’ne girmeye yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada Maliye Bakanı Vladislav Goranov’un, Avro Bölgesi ülkelerinin ve Danimarka'nın Sofya büyükelçilerine Bulgaristan’ın, Avrupa Döviz Kuru Mekanizması (ERM II) ve Avrupa Birliği (AB) Bankacılık Birliği'ne katılmaya yönelik tedbirleri uygulama konusunda kaydettiği ilerlemenin yanı sıra ülkemizin ekonomik kalkınması hakkında bilgiler sunduğu bildirildi.
HABERİN DEVAMI
***

Hocalı Katliamı Kurbanları İçin Sofya’da Mevlit Okutuldu. Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğünün desteği ve teşkilatçılığı ile Hocalı katliamı münasebetiyle Sofya “Banyabaşı” Camisinde şehitlerinin ruhuna mevlid-i şerif okutuldu. Başmüftü Yardımcısı Ahmed Hasanov ve Genel Sekreter Celal Faik'in de hazır bulunduğu mevlüd-i şerifden sonra Hocalı katliamı ile ilgili genel bilgi verildi ve şehitlerinin ruhuna dualar okundu.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristan’daki otoyollarda ortalama hız tespit sistemlerinin kurulum çalışmaları başladı. Trafik Denetleme Genel Müdürü Komiser Rosen Rapçev, NOVA TV’ye verdiği demeçte, “Belirli bir bölümdeki ortalama hızı hesaplayarak Bulgaristan'da ortalama hız tespit sisteminin uygulamaya girmesi bekleniyor” diye bildirdi.
HABERİN DEVAMI
***

Yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları, uzaktan elektronik oylamanın uygulanmasını istedi. Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşlarıyla bir araya geldi. Görüşmede ele alınan ana konu, yurt dışındaki vatandaşların seçim haklarının yanı sıra Brexit’ten sonra Birleşik Krallık’ta olanların medeni hukuk haklarının tam olarak korunması oldu.
HABERİN DEVAMI
***

Kırcaali ile Tekirdağ arasındaki iş birliği devam edecek. Kırcaali Belediyesi Basın ve Halkla Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın başkanlığında bir heyet Kırcaali Belediyesi’ne misafir oldu. Görüşmelerin ana konusu, Kırcaali ve Tekirdağ arasındaki ortaklık ilişkilerinin geliştirilmesi, kültür, eğitim ve sosyal faaliyetler alanındaki iş birliğinin sürdürülmesi ve ortak girişimlerde bulunulması oldu.
HABERİN DEVAMI
***

Hasan Azis, ABD’nin Sofya Büyükelçi Vekili Friedman ile görüştü. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sofya Büyükelçiliği Büyükelçi Vekili Justin P. Friedman ile bir araya geldi. Görüşmede Belediye Başkan Yardımcıları Tuncay Şükrü ve Veselina Tihomirova ve Belediye Genel Sekreteri Sezgin Bekir de hazır bulundular.
HABERİN DEVAMI
***

Meclis Başkanı Karayançeva, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Ulusoy ile görüştü. Bulgaristan Meclisi Başkanı Tsveta Karayançeva, Türkiye Cumhuriyeti’nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy ile görüşme gerçekleştirdi.
HABERİN DEVAMI
***

Jens Stoltenberg: Bulgaristan, NATO’nun çok değerli bir müttefiki. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Başbakan Boyko Borisov ile görüştükten sonra Başbakanlık konutunda gazetecilere verdiği demeçte,” Bulgaristan, NATO’nun çok değerli bir müttefiki, Karadeniz, Kosova ve Afganistan’da önemli bir stratejik rol oynuyor” dedi.
HABERİN DEVAMI
***

Devlet aile içi şiddeti önleme ve koruma programları için 450 000 leva ayırdı. Adalet Bakanı Tsetska Tsaçeva, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, ”Bu yıl sivil toplum örgütlerinin, aile içi şiddeti önleme ve koruma programlarının geliştirilmesine yönelik projeleri için 450 000 leva öngörülmektedir” diye bildirdi. Öngörülen tutarın geçen yılkinden 90 000 leva fazla olduğu anlaşıldı. Proje başvuru dönemi, 29 Mart 2019 tarihinde sona erecek.
HABERİN DEVAMI
***

Kırcaali Belediye Meclisi, yeni Kamu Denetçisini seçemedi. Kırcaali Belediye Meclisi toplantısında yapılan oylamada her iki adayın da Meclis üyelerinin üçte ikisinin oyunu alamadığı için Kırcaali Kamu Denetçisi seçilemedi. Kırcaali Kamu Denetçiliği için aday olanlar şimdiki Kırcaali Kamu Denetçisi Rasim Musa ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Üyesi Kameliya Vasileva’dır. Kırcaali Kamu Denetçisi seçilebilinmesi için bu iki isimden birisinin 28 Meclis Üyesi tarafından desteklenmesi gerekir.
HABERİN DEVAMI
***

YTB’nin Ankara’da Muhteşem Rumeli Buluşması. Yurt Dişi Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteğinde Ankara'da ilk defa gerçekleşen ve Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği organizasyonunda yapılan "Ankara Rumeli Buluşmasına" Rumeli Göçmenleri yoğun katılım sağladı.
HABERİN DEVAMI

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS