Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev: Bulgaristan-Rusya diyaloğu, AB ile Rusya arasındaki güvenin yeniden sağlanmasına katkıda bulunur

Cumhurbaşkanı Radev: Bulgaristan-Rusya diyaloğu, AB ile Rusya arasındaki güvenin yeniden sağlanmasına katkıda bulunur

05 Mart 2019

Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, dün Bulgaristan’ı iki günlük ziyarette bulunan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile bir araya geldi. Görüşmede Radev, “Bulgaristan ile Rusya arasında eşit ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliğinin geliştirilmesi için siyasi irade ve gerekli koşullar var” diye kaydetti. Bulgaristan Devlet Başkanı, geçen yıl Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede ikili ve uluslararası konulardaki farklılıklara rağmen üst düzeydeki diyalog ortamının da yeniden tesis edildiğini anımsattı.

Radev,” Bulgaristan-Rusya diyaloğunun, AB ile Rusya arasındaki güvenin yeniden sağlanmasına katkıda bulunduğuna inanıyorum” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı’nın ifadesine göre Rusya, ikili ilişkilerin derinleştirilmesi için büyük potansiyelin bulunduğu enerji sektöründe ülkemizin stratejik bir ortağıdır. Radev, ”Bu, tabii ki uygunluk, rekabet edebilirlik, şeffaflık, arz güvenliği ve Bulgaristan için özellikle önemli olan uygun fiyat gibi önemli ilkelere uyulması kaydıyladır” diye sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan, Rus gazının diğer ülkelerden transfer edilmesine rağmen Avrupa’nın doğal gaz haritasındaki yerini korumak istiyor” dedi. Düşük maliyet ve enerji arz güvenliği her ülkenin rekabet gücü ve ekonomisi için önemli faktörlerdir.

Cumhurbaşkanı, ikili ilişkilerin sürdürülebilir ve umut verici olduğu turizm alanındaki ortaklığa da dikkat çekerek, Bulgaristan ekonomisinin, bir dizi Bulgar malının kalitesini bilen ve değer veren Rus tüketicisine daha fazlasını sunabileceğini ekledi.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, “Bulgar halkı ile Rus halkı arasında var olan iyi ilişkiler, ikili ilişkilerin gelişmesinde ve özellikle ekonomik ilişkilerin gelişmesinde sıçramanın temeli olmalı” diye kaydetti. Rusya Başbakanı’nın ifadesine göre ticarette durgunluk ve ekonomik ilişkilerin kopması döneminin üstesinden gelinmesinin her iki ülkedeki politikacıların çabalarına bağlı olacaktır. Medvedev,” Çabalarımızla her şeyi değiştirebiliriz, en önemli şey hükümetlerin düzgün çalışması, şirket düzeyinde gerekli kararların alınması, bölgeler arası ve insani yardım düzeyinde de dahil olmak üzere sürekli diyalog içinde olmamızdır” dedi. Rusya Başbakanı, ortak çıkarlı projelerin uygulanmasına ilişkin diyalogun sürdürülmesi için Bulgaristan Devlet Başkanı’nı bu yıl haziran ayında St. Petersburg’da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forumu'na davet etti.

Rumen ve Medvedev, Bulgaristan ile Rusya arasındaki eğitim, bilim ve kültür ortaklığının uzun geleneklere sahip olduğu ve gelişeceğine dair büyük bir umudun olduğu görüşünde hemfikir oldular. Radev, “Bu, ikili ilişkilerin geleceğine yapılan bir yatırımdır ve özellikle eğitim ve bilim alanında daha aktif değişim için fırsat yaratılmasına yönelik bir yatırımdır” diye vurguladı. Cumhurbaşkanı, ülkemizin bölgesel bir eğitim merkezi haline geldiğini ve ülkemizdeki üniversitelerden birçok Avrupa ülkesinden çok sayıda öğrencinin mezun odluklarını belirtti.

Radev ve Medvedev, Bulgar ve Rus halkını birbirine bağlayan ve zamana dayanan derin tarihsel, manevi ve kültürel bağlara dikkat çektiler. Cumhurbaşkanı Radev, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaş’ının sona ermesi ve Bulgaristan’ın Osmanlı Egemenliğinden Kurtuluşunun 141. Yıldönümünü münasebetiyle kutlama programları düzenlendiğini ve Bulgar kardeşler Aziz Kiril ve Metodiy tarafından yazılan Kiril alfabesinin iki ulus tarafından kullanıldığını ve aktif kültürel değişimi yapıldığını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS