Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sosyologlara göre GERB’e destek seviyesi düşmeye devam ediyor

Sosyologlara göre GERB’e destek seviyesi düşmeye devam ediyor

05 Mart 2019

AFIS Sosyolojik Araştırma Ajansı'nın yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Avrupa Parlamentosu seçimlerine yaklaştıkça sonuçlarla ilgili akla takılan sorular azalmak yerine artıyor.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) pozisyonunu koruyor, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinine destek seviyesi düşmeye devam ediyor.

AFIS Sosyolojik Araştırma Ajansı’na göre, Birleşik Vatanseverler İttifakı’nın bir milletvekili çıkaracağı kesin gibi görünüyor. Parlamento dışındaki sağ görüşlü partilerin bir milletvekili çıkarma umudu yok.

Birleşik Vatanseverler İttifakı, ancak ittifak halinde seçime katıldığında bir milletvekili çıkarma şansına sahiptir.

Ülkede ilk üç parti konumunda olan BSP, GERB ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partilerinin şimdilik gelecek Avrupa Parlamentosu’na temsilciler göndereceği kesin olarak biliniyor.

BSP pozisyonunu korumaya devam ederken GERB’e olan destek seviyesi düşmeye başladı. HÖH’e olan destek sürdürülebilir seviyelerde kalmaya devam ediyor. Hangi partinin birinci parti olacağı BSP ile GERB arasındaki gittikçe artan oy farkına bağlı olacak.

Potansiyel olarak oy kullanmayanların ve kimseyi desteklemeyecek olanların payı azalmaktadır.Tereddüt edenlerin payı artmaktadır.

Şubat ayında sosyo ekonomik duruma ilişkin toplu değerlendirmeler kötüleşmeye devam ediyor, ancak bu eğilim artmaya başladı.

Nüfusun % 61'i, Bulgaristan'ın yanlış yönde ilerlediğini düşünüyor. Geçen yıl Aralık ayında böyle düşünenlerin payı yüzde 54 olarak gerçekleşti. Aynı zamanda herkesle aynı şekilde yaşadığını düşünenlerin oranı 4 puan azalırken, yüzde 6 puanla yaşadıklarını daha da kötüleştiğini düşünenlerin oranı yüzde 6 puanla artıyor.

Geleceğe dair iyimser olanların oranı yüzde 6 düşerken, iyimser olmayanların oranı da yüzde 5 arttı.

Bütün bunlar, tüm kurumlara duyulan düşük güveni yansıtmaktadır.

Art arda dört yıl Ulusal Meclis, mahkeme ve savcılığın önüne geçerek sıralamada % 14 seviyedeki düşük güven ile son sırada yer aldı. Bulgaristan Kamu Denetçisi, Cumhurbaşkanı ve Avrupa Birliği olmak üzere yüksek reytingini koruyanlar da dahil olmak üzere diğer tüm kurumlara olan güven de düşüyor.

Reytingi düşük olan kurum ve kuruluşlar arasına basın kuruluşları bile yerleşti. Yalnızca Bulgar Ortodoks Kilisesi, güven seviyesini korumaya devam ediyor.

Seçmenlerin yüzde 66’ı, çeşitli şekilde hükümetin değiştirilmesini istiyor. Onların yüzde 41’i hemen erken seçimlere gidilmesini, yüzde 20’si bakanların değiştirilmesini ve yüzde 5’i Mevcut Meclis dahilinde yeni bir hükümet kurulmasını istiyor. Mevcut hükümetin görevini sürdürmesini isteyen seçmenlerin sayısı ancak yüzde 20 oranındadır. Geçen yıl Eylül ayında bu oran yüzde 38 idi.

Bulgaristran'ın ana muhalefet partisi solcu BSP’nin Meclis çalışmalarına katılmama kararı almasını onaylayanların oranı, bu aşamada % 63 ile nispeten yüksek bir seviyededir. Bu, Parlamento’ya olan son derece düşük güven düzeyi göz önüne alındığında tamamen anlaşılabilir bir durumdur. BSP’nin bu hareketini onaylayanlar, neden tam olarak BSP’nin böyle bir adım attığını anlamamışlar bile.

BSP’nin insanların güven duymadığı kurumdan uzaklaşması aslında olumlu birşey olarak algılanmıştır.
Kırcaali Haber

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS