Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan, kadın bilim insanı bakımından AB’de birinci

Bulgaristan, kadın bilim insanı bakımından AB’de birinci

05 Mart 2019

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Dünya Bankası tarafından düzenlenen “Kadınlar, İş dünyası, Mevzuat 2019” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ”Bulgaristan, kadın bilim insanı ve bilişim teknolojileri alanında üniversite eğitimi gören kadınlar bakımından Avrupa Birliği’nde (AB) ilk sırada yer almaktadır” diye kaydetti.

Zaharieva, ”Bir kadının eşit olarak kabul edilmesi ve ön yargıların üstesinden gelmek için bu kadar çaba sarf etmesine gerek kalmaması çok önemlidir. Bulgaristan'ın eşitlik endeksine göre yapılan sıralamada ön sıralarda yer almasından dolayı gurur duyuyorum. Ancak sadece yasaları değil, her şeyden önce düşünce ve zihniyeti değiştirmenin önemli olduğuna inanıyorum. Bazı mesleklerin erkekler için ayrıldığını hissetmeye devam etmemeliyiz. Bulgaristan’da ikinci kadın Dışişleri Bakanı olmaktan gurur duyuyorum, ancak Avrupa’nın birçok ülkesinde kadın Dışişleri Bakanı olmamıştır” diye konuştu.

Bakan’ın ifadesine göre, şu anda 28 AB ülkesinden yalnızca 4’ünün dışişleri bakanları kadındır ve ülkemiz bilişim teknolojileri alanında üniversite eğitimi gören kadınlar bakımından AB’de ilk sırada yer almaktadır.

Dünya Bankası Genel Müdürü Kristalina Georgieva, “Bugün dünya ekonomisi 160 trilyon dolar daha fakir, çünkü dünyadaki kadınlar hala erkeklerle tamamen eşit değil – ben buna insanlığın karşılaştığı en pahalıya patlayan problemlerden biri diyorum” dedi.

Georgieva’nın ifadesine göre, son 10 yılda 131 ülkede reformlar yapıldı, ancak bugün hala dünyadaki orta sınıf kadınların erkeklerin sahip olduğu hakların ancak dörtte üçüne sahiptir. Bu göstergeye göre Yakın Doğu ülkeleri en geride kalıyor. Oradaki kadınların hakları, erkeklerin haklarının yüzde 50’sinden daha azdır.

Georgieva, ”Ücret eşitsizliği açısından Bulgaristan, AB’de ortalamanın üstünde bulunuyor, erkek ve kadınların aldığı maaşlarındaki fark tutarı yaklaşık yüzde 14’tür. Ülkemizde yapmamız gereken şey emeklilik mevzuatında tanınan haklarda eşitliğin sağlanmasıdır. Bunun 2037'de gerçekleşmesi bekleniyor” dedi.

Bloomberg TV Bulgaria‘ya konuşan Bulgaristan Kadın Girişimciler Konseyi İcra Müdürü Maria Mavrudieva, “Dünya Bankası Küresel Cinsiyet Eşitliği Endeksinin başlangıcında 10 yıl önce 180'den fazla ülkede 30'dan fazla kritere göre cinsiyet eşitliği ölçümünde hiçbir ülke maksimum olan 100 puan alamadı. Şu anda bu göstergeye göre ilk sıralarda bulunan ülkeler Belçika, Danimarka, Fransa, Letonya, Lüksemburg ve İsveç, Bulgaristan ise 93,75 puanla ilk 30 ülke arasında yer aldı” dedi.

Mavrudieva, ”Bununla birlikte Bulgaristan’daki liderlik pozisyonlarındaki bayanlar, genellikle daha düşük idari pozisyonlarda bulunuyorlar. Bu kadınlara becerilerini, yeteneklerini ve kendilerini geliştirmeleri için şans verilmesi gerekiyor” diye ifade etti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS