Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Regaip Kandilinizi Tebrik Eder, Esenlikler Dilerim

Regaip Kandilinizi Tebrik Eder, Esenlikler Dilerim

05 Mart 2019

Kıymetli Mü’minler, Değerli Din Kardeşlerim!

Alemlerin Rabbi, Din gününün sahibi, Rahman ve Rahim Yüce Allah’a Sonsuz Şükürler olsun ki, bir manevi iklim, mübarek üç aylara bizleri sıhhat ve afiyetle yeniden kavuşturdu. Her hususta nümune-i imtisalimiz (yegâne örneğimiz) olan Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) mübarek gün ve gecelerin ihyası (ibadetle geçirilmesi) noktasında da örnek olması hasebiyle Rahmet Elçisi Peygamberimize âl (aline) ve ashabına da canı gönülden Salatü Selamlar (en kalbi hürmet ve dualar) olsun.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Mübarek üç aylarda “Allah’ım Receb ve Şabanı bize mübarek eylediğin gibi, sıhhat ve afiyetle, bizi Ramazana kavuştur“ diye dua ederlermiş. Bir yıl önceki ramazandan bu yana nice sevenlerimiz Hakkın Rahmetine kavuştu. Bizim de yarınımız meçhul (bilinmiyor), elimizde yıllarca yaşayacağımıza dair bir garanti yok! O’nun için Allah’ım On bir ayın sultanı Rahmet, mağfiret ve saadet ayı Ramazana bizi yeniden sağlıkla kavuştur, arındır, rızana vesile eyle, muhabbetini bahşeyle diye gönülden dualar ediyoruz.

Değerli Müslümanlar!

Perşembe’yi – Cuma’ya bağlayan gece Regaip kandilidir (07.03.2019). Kelime olarak rağbet ki Regaip kelimesi ondan türemiştir. Çok arzulanan, çok rağbet edilen şey demektir.

Peki, insan hayatında neleri arzular, nelere rağbet eder?

Evlilik, hayırlı nesil, geniş ev, süratli araba ve servet (Bakara 14).

İnsan bedeni itibarıyla etten- kemikten müteşekkildir! Bu münasebetle- helal dairede “yer –içer”, güzel giyinmek ve nikâh dairesinde de fiili birliktelik yaşamak ister...

Ancak insanın bünyesinde Allah tarafından bahşedilen özel bir nimet vardır, o da akıldır- yeryüzü macerasını soruşturur. “Ben kimim, niçin yaratıldım, ölümden sonra hayat var mıdır?”

Cevabı: “Beni Allah yarattı, ben onun kuluyum, o beni imtihan ediyor, ölümden sonra da işlediğim iyi amellerle Cennete gireceğim...” şeklinde düşünce ve inanca sahip olan kişi yeryüzünde Allah’ın muhatabı olur, hayatı anlam kazanır, saadetli olur. Bu değerlerden yoksun olan kişi “Ben” merkezli yaşar -imtihanlar karşısında sarsılıp gider. Hele hele yaşı ilerledikçe...

Bir de insanın ruhu vardır. Kur’an-ı Kerim “ İtminan – mutluluk mu arıyorsunuz – Allah’ı anmadadır” buyurur.

Elbet “bizi yaratan Allah –ihtiyacımızı ve hayattan beklentilerimizi biliyor ve bu münasebetle Kur’an’ı gönderiyor, saadet kaynağı olarak”.

O zaman Dünya ve içindekileri mi isteyelim? Hayır, Allah onları hüsrana uğrayanlar olarak takdir eder. Ahirette nasipleri yoktur buyurur! Ancak bir de kullar arasında dünya ve ahireti isteyenler olduğu bildirilir ve onlar takdir edilir!

Efendimiz dünya isteyen ilme sarılırsın, ahiret isteyen ilme sarılsın, her ikisini isteyen yine ilme sarılsın buyurarak, dinimizde ilmin önemine işaret eder.

Ve Müslümanın kurması gerekli dengeye vurgu yapılır. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışacak, ancak yolun sonu ölüm ile başlayan ahiret yurdu olduğunu bilecek ve “dünya ahiretin tarlasıdır” hadisiyle amel ederek beden ile ruh, dünya ile ahiret, madde ile mana bütünlüğünü sağlamak mecburiyetinde olacaktır.

Dolayısıyla (Muhtelif hadislerden hareketle) “Allah’ım: Faydalı ilim, sağılıkla beden, takva, güzel ahlak, helal kazanç, hayırlı eş, salih evlat....rızanı ve Affını nasip eyle.”

Bir de unutmamak gerek ki “Kişi kendisi için sevip istediğini kardeşi için de sevip istemedikçe gerçek manada iman etmiş sayılmaz”.

Elbet ki “Dünyadaki nasiplerimizi unutmayacağız”. Ancak dünyayı elde edelim arzusuyla da ahiretimizi ihmal etmeyeceğiz. Ağlayarak geldiğimiz şu dünyadan, tebessüm ederek gitmesini bileceğiz.

İs değil, iz bırakanlardan, Allah adına gönül kazananlardan olacağız!

Mevlam “Dua ediniz ki dualarınızı kabul edeyim buyurur”. “Namaz ve sabırla istememizi” tavsiye ediyor. Regaip kandilinde Yüce Allah “Yok mu hastalar şifa vereyim, dertli olanlar deva vereyim, borçlu olanlar edalar nasip edeyim diye” nida ediyor. Bize de düşen Allah’ın buyruğuna uymak el açıp: “Ey Yüceler Yücesi Allah’ım senin rızanı istiyoruz, Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın senden istediklerini istiyoruz, O’nun sığındıklarından sana sığınıyoruz. Ancak sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz. Evlerimize Bereket indir, eşler arasında saygınlık ve geçimi ihsan et. Toplumumuza erdem, istikrar ve saadet nasip et.
Beni, ana-babamı ve bütün Müslümanları af et. İnsanlığın barış ve saadetine vesile et Regaibimizi Allah’Im. Şüphesiz ki sen dualarımızı işitir ve kabul edersin.”
En Kalbi Hürmet ve Muhabbetlerimle (Sevgi ve saygılarımla)

Beyhan MEHMED
Kırcaali Müftüsü

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS