Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Harun Veysel Gümüş, Kırcaali’de cam üfleme sanatı gösterisi yaptı

Harun Veysel Gümüş, Kırcaali’de cam üfleme sanatı gösterisi yaptı

07 Mart 2019

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, Kırcaali’de cam üfleme sanatı gösterisi yaptı. Etkinlik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bugün Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği tarafından Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu’nun desteği ile düzenlendi. Cam Üfleme Sanatı Gösteri Etkinliği, derneğin Eğitim ve Kültür Merkezi salonunu tıklım tıklım doldurdu.

Etkinliğe katılan konuklar arasında Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Mehmet Akif Özyol, Cebel (Şeyhcuma) Belediye Sekreteri Hayriye Mehmet, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov ve Yardımcısı Nurettin Çakır yer aldılar.

Programın başında etkinliğe ev sahipliği yapan Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu’nun her yıl çeşitli etkinlikler düzenlediğini ve Türkiye’den çeşitli sanatçıların ağırlandığını kaydetti. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani’nin inisiyatifiyle ve desteğiyle Türkiye’deki az sayıdaki cam üfleme sanatçılarından biri olan Harun Veysel Gümüş’ün Filibe ve Pazarcık şehirlerinde yaptığı gösterilerden sonra Kırcaali’de de gösteri yaptığını belirtti. Müzekki Ahmet, Başkonsolos Hüseyin Ergani’ye bu inisiyatifi ve organizasyona desteğinden dolayı teşekkür etti.

Harun Veysel Gümüş, “Sizinle aynı dili konuşmanın mutluluğu içindeyim. Bu tür kültür merkezlerinde emeği geçen bütün arkadaşlara özellikle şahsım, Konsolosum ve bütün arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Bu işi Türkiye’de aralıksız 40 yıldır icra ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde işimi icra ediyorum, yani Kültür Bakanlığı sanatçısıyım. Şükürler olsun ki, bu münasebetle davete icabet etmek sünnettir diyerek kim beni nereye davet ederse seve seve gidiyorum ve kaybolmaya yüz tutan geleneksel dünyaya bizden yayılan cam üfleme sanatını elimden geldiğince anlatıyorum. Göreceğiniz bu çalışmaların tamamını, Türkiye’de okullarda uygulamalı olarak, ders olarak anlatan kesinlikle, ama kesinlikle ilk ve tek kişiyim. Eksik olmasınlar Sayın Başkonsolosumuz, Muavin Konsolosumuz ve konsoloslukta görevli olan Şenar Bahar hanım, beni bir şekilde bulmuşlar, ısrarla davet ettiler, ben de büyük bir keyif içerisinde buradayım. Pazartesi Bulgaristan’a giriş yaptım, Allah nasip ederse yarın döneceğim” diye konuştu. Sanatçı, tekrar davet edildiğinde seve seve bütün programını iptal edip buraya geleceğini söyledi. Harun Veysel Gümüş, bugün Pazarcık şehrinde gittiği bir okulda bir öğrencinin kendi fırçasıyla hazırlayıp kendisine sunduğu tablodan dolayı uzun zamandır bu kadar yoğun duygular içinde olmadığını ifade etti.

Çoğu Momçilgrad İlahiyat Lisesi öğrencisi olan katılımcılara cam üfleme sanatının inceliklerini uygulamalı bir şekilde anlatan Harun Veysel Gümüş, camın oluşumu, şekil verme sıcaklığı, ısı iletkenliği ve tarihçesi hakkında bilgiler verdi. Cam ustası, uygulama sırasında tek parça cam borudan yaptığı semazen ile tüm izleyenleri büyüledi. Öte yandan Harun Veysel Gümüş, öğrencilerin büyük bir heyecan ve şaşkınlıkla izledikleri bu sanatı uygulamalarına da yardımcı oldu.

Sanatçı camdan yaptığı bir semazeni Ömer Lütfi Kültür Derneğine hediye etti.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS