Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Dini kurumların borçlarının silinmesini öngören yasa tasarısı ilk okumada onaylandı

Dini kurumların borçlarının silinmesini öngören yasa tasarısı ilk okumada onaylandı

08 Mart 2019

Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerinin ardından birinci okumada yapılan oylama sonucunda Dinler Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi. Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi tarafından sunulan kanun tasarısı, dini kurumların 31 Aralık 2018 tarihine kadar biriken yaklaşık 8,2 milyon leva tutarındaki borçlarının bir kereye mahsus olmak üzere silinmesini öngörüyor.

Kanun tasarısının “Gerekçe” bölümünde tasarının dini kurumların mevcut giderlerini karşılama hedefli olan destek şeklinde finanse edilmesine ilişkin hedeflerin uygulanmasına yönelik olduğu kaydedildi. Dini kurumların borcunu sile kararının, devletin bir maliye politika meselesi olup dini hakları etkilemediği ve hiçbir dine zarar vermediği belirtildi.

Bulgar Ortodoks Kilisesi,devlete vergi borcu olmadığını açıkladı ve Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nün en çok borcu olduğu anlaşıldı. Bu borcun esasen sigorta primlerinin ödenmemesinden dolayı biriktiği kaydedildi.

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik, “Beş yıldan beri her yıl bize Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2 milyon leva tutarında kaynak sağlanıyor. Bu kaynaklar başlıca din görevlilerinin maaşları ve Yüksek İslam Enstitüsü’nün ihtiyaçları için harcanıyor” diye açıkladı. Celal Faik, Başmüftülüğün devlete olan borcunun 8 109 000 leva tutarında olduğunu kaydetti. Başmüftülük Genel Sekreteri,”Şu anda GERB ve HÖH partisi, Başmüftülüğü'nün borcunun silinmesi için siyasi irade gösteriyor ve biz bunu takdir ediyoruz. Zor zamanlarda yaşıyoruz. Başmüftülük, radikal unsurların Bulgaristan’a sızmasını önleme görevi yapan tek kurumdur” diye yorumda bulundu.

Faik, bundan sonra devlet tarafından her yıl Dinler Kanunu kapsamında Başmüftlüğüne sağlanacak mali kaynakların din görevlilerinin maaşlarının ve sigorta primlerinin ödenmesi ve camilerin bakım onarım giderlerinin karşılanması için harcanacağını izah etti. Bulgar Ortodoks Kilisesi’ne de devlet finansmanı sağlanacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS