Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
HAFTANIN ÖZETİ (4 - 11 MART 2019)

HAFTANIN ÖZETİ (4 - 11 MART 2019)

10 Mart 2019

Bulgaristan yurtdışındaki 205 Bulgar Pazar Okulu için yaklaşık 11 milyon leva sağladı. Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, “Bulgar Pazar Okullarının Geliştirilmesi” konulu konferansta yaptığı konuşmada, ”Aralarında İspanya da 3 500 çocuğun ziyaret ettiği 50 okulun da bulunduğu yurtdışındaki 205 pazar okulu için hükümet tarafından toplam 11 105 438 leva tahsis edildi.
HABERİN DEVAMI
***
Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev Bulgaristan’ı ziyaret etti. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Başbakan Boyko Borisov’un daveti üzerine iki günlük Bulgaristan ziyareti için beraberindeki heyetle Sofya’ya geldi. Askeri törenle karşılanan Medvedev, Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koydu.
HABERİN DEVAMI
***
Bulgaristan, kadın bilim insanı bakımından AB’de birinci. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Dünya Bankası tarafından düzenlenen “Kadınlar, İş dünyası, Mevzuat 2019” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ”Bulgaristan, kadın bilim insanı ve bilişim teknolojileri alanında üniversite eğitimi gören kadınlar bakımından Avrupa Birliği’nde (AB) ilk sırada yer almaktadır” diye kaydetti.
HABERİN DEVAMI
***
Meclis, Cumhurbaşkanı Radev’in Seçim Kanunu’ndaki veto kararını reddetti. Bulgaristan Ulusal Meclisi, Seçim Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin yasa tasarısını yeniden kabul ederek, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in veto kararını reddetti. Veto kararını kimse desteklemedi. Meclis çalışmalarına katılmayan ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) bugünkü oturumu da boykot etti.
HABERİN DEVAMI
***
Ardino, Kırcaali ve Bursalı müzisyenlerden kültür köprüsü. Bursa Nilüfer Kent Konseyi Sevgi ve Kardeşlik Korosu’nun kuruluşunun 15.yıldönümü münasebetiyle düzenlenen kutlama programında sahne alan Ardino (Eğridere) Rodopska İskra Halk Toplum Merkezi’nin çatısı altındaki Türk Folklor Grubu ve Kırcaali Buket Kadın Koro Grubu’nun seslendirdiği popüler türküler göçmenlerden büyük beğeni topladı.
HABERİN DEVAMI
***
Altın Martenitsa 2018 Ödülleri sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Rumen Radev Bulgar iş dünyasına katkıda bulunanlara verilen Altın Martenitsa 2018 Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Sürekli değişen mevzuat, küçük ve orta ölçekli işletmelere büyük darbe vurmaktadır. Piyasada adil rekabetin sağlanması için hem büyük hem de küçük işletmeler için kamu alımlarına erişimde aynı kriterlere ve koşullara ihtiyacımız var. Bu, şeffaflığı ve eşitliği garanti eden e-devlet sistemi olmadan gerçekleşemez” diye kaydetti.
HABERİN DEVAMI
***
Yaklaşık 32 bin öğrenci, enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik eğitim gördü. Güneydoğu Bulgaristan’dan yaklaşık 32 bin öğrenci, bu yıl kuruluşunun 10.yılını kutlayan EVN Bulgaristan Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından düzenlenen enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik eğitim programına katıldı.
HABERİN DEVAMI
***
Filibe Başkonsolosluğu’nda Dünya Kadınlar Günü Etkinliği. Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama etkinliği yapıldı. Başkonsolosluktaki programda, Başkonsolos Hüseyin Ergani'nin daveti üzerine Türkiye'den kente gelen cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş'ün cam üfleme performansı yer aldı.
HABERİN DEVAMI
***
İnternette çocuk güvenliğine ilişkin bilgilendirme kampanyası başladı. Gallup International Ajansından yapılan açıklamaya göre Sosyal Faaliyetler ve Uygulamalar Enstitüsü, Empowering Children Vakfı’nın desteği ile "Dikkatli Ebeveynler" isimli bilgilendirme kampanyası başlattı. Kampanya, ebeveynlerin dikkatini çocuklarının internette maruz kaldığı tehlikelere çekmeyi hedefliyor.
HABERİN DEVAMI
***
Türkiye’den cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş Filibe ve Pazarcik'de çocuklara gösteri sundu. Filibe kentinde bulunan Tanya Nikolova’nın müdürlüğünü yaptığı Yordan Yovkov Okulu’na konuk olan Türkiye’den cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, yüzlerce çocuğa eşsiz bir gösteri sundu. Bizzat okulun bulunduğu bölgenin muhtarı Müh. Ralyo Ralev ve Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, cam eşya yapan ustaya yardımcı oldular. Cam üfleme sanatı gösterisi, çocuklara, öğretmenlere ve konuklara keyifli anlar yaşattı.
HABERİN DEVAMI
***
Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’ın suç mağdurlarının korunmasına ilişkin kuralları uygulamasını istedi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Bulgaristan ve daha 12 ülkeye AB’nin suç mağdurlarının hakları, desteklenmesi ve korunmasına ilişkin kurallarını tam olarak uygulamasını talep ettiği gerekçeli görüş mektubu gönderdi.
HABERİN DEVAMI
***
Harun Veysel Gümüş, Kırcaali’de cam üfleme sanatı gösterisi yaptı. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, Kırcaali’de cam üfleme sanatı gösterisi yaptı. Etkinlik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği tarafından Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu’nun desteği ile düzenlendi. Cam Üfleme Sanatı Gösteri Etkinliği, derneğin Eğitim ve Kültür Merkezi salonunu tıklım tıklım doldurdu.
HABERİN DEVAMI
***
Edirne'de "Türkiye-Bulgaristan Güncel İlişkileri" Konferansı. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin anadillerinde okuyup yazma oranının artırılması gerektiğini belirterek, "Bu, Bulgaristan ekonomisine de faydalı olabilecek bir şey. Ben, iki ülke arasında diyalog olduğu sürece bu konuların bir gün aşılacağına inanıyorum." dedi.
HABERİN DEVAMI
***
Dini kurumların borçlarının silinmesini öngören yasa tasarısı ilk okumada onaylandı. Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerinin ardından birinci okumada yapılan oylama sonucunda Dinler Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi.
HABERİN DEVAMI
***
Yabancı yatırımcılar, Bulgaristan’dan kaçmaya başladı. Pil üretimi yapan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli şirket EnerSys, Tırgovişte (Eski Cuma) şehrinde bulunan fabrikasını kapatacağını duyurdu. Kararın, şirketin yönetim kurulu tarafından alındığı kaydedildi.
HABERİN DEVAMI
***
Türk-Bulgar Kadınları Dostluk Derneğinden Lösemili Çocuklara Ziyaret. Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Sayın Dr. Hasan Ulusoy’un eşi Didem Ulusoy’un onursal başkanı olduğu Türk-Bulgar Kadınları Dostluk Derneği (TUBUKADD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle, lösemili çocuklara ve ailelerine destek vermek için kurulmuş olan Decaohz (Onkohematolojik Rahatsızlığı Olan Çocuklar Derneği) adlı sivil toplum kuruluşunun bünyesindeki Golden Ribon Rehabilitasyon Merkezi’ne annelere destek amaçlı bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
HABERİN DEVAMI

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS