Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, Patrik Neofit ve Başmüftü Dr. Hacı ile görüştü

Başbakan Borisov, Patrik Neofit ve Başmüftü Dr. Hacı ile görüştü

11 Mart 2019

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov, Bulgar Patriği Neofit ve Bulgaristan Müslümanları Başmüfüsü Dr. Mustafa Hacı ile bir araya geldiği bildirildi. Borisov, ”Burada olduğunuz için çok teşekkür ederim. Hedefimiz her zaman Bulgaristan vatandaşlarının huzur içinde her birinin dinini yaşaması oldu” dedi.

Başbakan, Kutsal Sinod, Patrik Neofit, piskoposlar ve Başmüftülük ile yapılan görüşmelerde Dinler Kanunu’nda yapılan değişiklerle ne amaçlandığının çok açık bir şekilde ifade edildiğini vurguladı. Başbakan Borisov,”Amacımız Bulgaristan’da dini kurumların giderlerinin başka devletler tarafından değil, Bulgaristan devleti tarafından karşılanmasıdır. Bu, başka devletlere yönelik hakaret değildir” diye ifade etti. Borisov, “Böylece yabancı istihbarat servislerinin halkımızın bütünlüğünün parçalanması yönde çalışmasının mümkün olamayacak” diye belirtti.

Başbakan, ”Amacımız bundan böyle devletin dini kurumları finanse etmesi, sizlerin ise kanunlara uyarak giderlere ilişkin raporlar hazırlamanızdır. Kanunun amacı budur. Siyasi çıkar uğruna her hangi bir anlaşma söz konusu değildir” dedi.

Görüşmede Başbakan, bir kez daha yeni kanunun amacının dinlerin devlet tarafından güvenlik altına alınması, saygı ve hoşgörü sağlanması olduğunun altını çizdi. Borisov, “Bir yandan piskoposun, diğer yandan hocanın işini yaparak her birinin devletin birliğinin korunması yönde çalışmasına birçok kez şahit olduk” dedi.

Başbakan, ”Patrik ve Müftü, yan yana oturup sohbet edebildikleri sürece etnik barış ve hoşgörü konusunda kaygı duymamıza gerek yok. Bu önemli, geriye kalan diğer her şeyi düzelteceğiz” dedi.

“Her zaman ihtiyaçlarımıza cevap verdiğiniz ve hoşgörülü olmaya çalıştığınız için teşekkür ederiz” diyen Patrik Neofit, hükümetin dini kurumlarla ilgilenmesinin gelecekte tüm dinlerin temsilcileri için yararlı olacağını umduğunu belirtti.

Bulgaristan Müslümanları Başmüfüsü Dr. Mustafa Hacı, devletin Dinler Kanunu’ndaki değişiklikleri yapmakta geç kaldığını söyledi. Dr. Hacı, ”Bu yüzden bu işi yapmak için gereken güç ve iradeniz için sizin şahsınızda Bulgaristan hükümetine teşekkür ederiz. Bu tür sorunların zamanında çözülmesi gerekir ve bu zamanında yapılsaydı, böyle sorunlar yaşanmayacaktı” diye kaydetti. Bundan sonra değişikliklerin olumlu sonuçlar vereceğine dair umudunu dile getiren Dr. Hacı, şu ifadeleri kullandı: “Bulgaristan'daki bütün insanların eşit olması, Bulgaristan'daki bütün insanların nasıl bir din olursa olsun dinlerini özgürce uygulayabilmeleri için sonuçta biz hepimiz Bulgaristan vatandaşı olarak vatanımızda barışın korunması için çaba sarf ediyoruz ve bu hepimizin boynunun borcu olmalıdır” diye vurguladı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS