Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
HAFTANIN ÖZETİ (11 - 18 MART 2019)

HAFTANIN ÖZETİ (11 - 18 MART 2019)

18 Mart 2019

Genç boksör Ergünal Sabri, Bulgaristan Kupası Şampiyonu oldu. 46 kg altı kategorisinde Avrupa boks şampiyonu olan Ogi lakabıyla bilinen Kırcaali Arda Boks Spor Kulübü boksörü Ergünal Sabri, geçen hafta Petriç kasabasında düzenlenen Bulgaristan Genç Erkekler Kupası Boks Turnuvası’nda ve aynı zamanda Bulgaristan Genç Erkekler Ferdi Boks Turnuvası 1.Tur Elemeleri’nde birinciliği elde ederek, altın madalya kazandı.
HABERİN DEVAMI
***

Başbakan Borisov, Patrik Neofit ve Başmüftü Dr. Hacı ile görüştü. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov, Bulgar Patriği Neofit ve Bulgaristan Müslümanları Başmüfüsü Dr. Mustafa Hacı ile bir araya geldiği bildirildi. Borisov, ”Burada olduğunuz için çok teşekkür ederim. Hedefimiz her zaman Bulgaristan vatandaşlarının huzur içinde her birinin dinini yaşaması oldu” dedi.
HABERIN DEVAMI
***

Kırcaali’de ilk defa Nevruz Bayramı kutlandı. Bu yıl ilk defa Kırcaali’de Nevruz Bayramı kutlandı. Kırcaali Belediye Kültür Evi’nde düzenlenen program yoğun ilgi gördü. Nevruz Bayramı Kutlama Programı, Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçiliği, Bakü merkezli Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı ve Kırcaali Belediyesi tarafından düzenlendi.
HABERİN DEVAMI
***

Başbakan Borisov, Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Sadıkov ile görüştü. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre Başbakan Boyko Borisov, Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Kıdemli Orgeneral Necmeddin Sadıkov ile bir araya geldi.
HABERİN DEVAMI
***

Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçisi ve Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı, Kırcaali Belediyesine konuk oldular. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, dün Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçisi Nargiz Gurbanova ve Bakü merkezli Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendieva ile makamında bir araya geldi. Görüşmenin başında Müh. Azis, ilçemizin coğrafi konumu itibariyle iki ülke arasındaki iş birliği olanaklarını tanıttı.
HABERİN DEVAMI
***

İstiklal Marşının Şairi Mehmet Akif Ersoy Filibe’de Anıldı. Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı kabulünün 98. yıldönümünü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Günü nedeniyle Filibe’de bir etkinlik düzenlendi. Paisiy Hilendarski Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan “Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy” adlı program, Plovdiv (Filibe) Üniversitesi Türk Dili ve Kültürü Kütüphanesinde düzenlendi.
HABERİN DEVAMI
***

Kırcaali Valisi Çanev, Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçisi Nargiz Gurbanova’yı makamında kabul etti. Kırcaali Valisi Nikola Çanev, baharın gelişini sembolize eden Nevruz Bayramı’nı kutlama programı için Kırcaali’ye gelen Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçisi Nargiz Gurbanova ile Bakü merkezli Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendieva ile bir araya geldi.
HABERİN DEVAMI
***

Kırcaali Rotary Kulübü, Edirne’de düzenlenen Balkan Barış ve Dostluk Gecesi’ne katıldı. Balkan Buluşması, Rotaryenleri barış adına birleştirdi. Trakya bölgesinde bulunan kulüplerden 350’ye yakın Rotaryen, Edirne’de bir araya gelerek Balkanlar’da dostluk ve barış çağrısında bulundular.
HABERİN DEVAMI
***

Ardino Belediye Başkanı, Bursa Nilüfer Belediye heyetini kabul etti. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Ardino’nun kardeş şehri olan Bursa Nilüfer Belediyesi’nin temsilcileriyle bir araya geldiler. Belediye yöneticileri, Bursa Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Naci Kale, Bulgaristan'ın eski Bursa Fahri Konsolosu ve eski TBMM milletvekili Hayati Korkmaz ve iş insanı Nahit Akbulut ile iki şehir arasında yakınlaşma olanaklarını ele aldılar. Görüşmede, Ardino belediye başkan yardımcıları Necmi Mümünhocov ve Nasko Kiçukov da hazır bulundu.
HABERİN DEVAMI
***

GERB partisi, Başmüftülüğün borçlarının silinmesi kararından vazgeçti. Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dini kurumların 31 Aralık 2018 tarihine kadar biriken borçlarının bir kereye mahsus olmak üzere silinmeyip ödeme süresinin uzatılacağını açıkladı.
HABERİN DEVAMI
***

Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinde İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü düzenlendi. İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921 tarihinde Büyük Millet Meclisinde kabul edilmesinin 98. yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü vesilesiyle T.C. Sofya Büyükelçiliğinde bir tören düzenlendi.
HABERİN DEVAMI
***

Volya Partisi de Meclisi boykot kararı aldı. Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi’nden (BSP) sonra muhalefetteki Volya (İrade) Partisi de Meclis çalışmalarına katılmama kararı aldığını açıkladı. Mecliste basın mensuplarına bilgi veren Volya Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, boykot kararının yalanları ortaya çıkarma, politikacıların ve partilerin sahte maskelerini düşürmeye yönelik partinin tutarlı politikasının bir parçası olarak algılanması çağrısında bulundu.
HABERİN DEVAMI
***

Borisov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, enerji işbirliğini görüştü. Başbakan Boyko Borissov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke arasındaki enerji işbirliğini derinleştirme fırsatlarını görüştüler. Görüşme, 7. Küresel Bakü Forumu çerçevesinde gerçekleşti.
HABERİN DEVAMI
***

T.C. Sofya Büyükelçiliği'nde Tıp Bayramı Resepsiyonu. Türkiye’de her yıl 14 Mart’ta kutlanan Tıp Bayramı vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Bulgaristan’daki doktorları Büyükelçilik Rezidansında ağırladı.
HABERİN DEVAMI
***

Türk-Bulgar Gümrük İdareleri Toplantısı Kapıkule'de Yapıldı. Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY ve beraberindeki heyet ile Bulgaristan Gümrük İdaresi Başkanı Sayın Georgi KOSTOV ve heyeti Kapıkule ve Kapitan Andreevo Sınır Kapılarında yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini görüşmek üzere, 14.03.2019 tarihinde Kapıkule VIP Salonunda toplantı gerçekleştirdi.
HABERİN DEVAMI
***

GERB, dini kurumların borçları ödeme süresinin 10 yıl uzatılmasını önerdi. Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi, dini kurumların devlete olan borçlarını ödeme süresinin ticari kuruluşlara yönelik uygulanan modele göre uzatılması öngörüyor. Dini Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı birinci okumada Meclis Genel Kurulunda onaylandı.
HABERİN DEVAMI
***

Kader Özlem’e Balkanlar Türk Kültürü Özel Hizmet Ödülü Verildi. Kosova'nın güneybatısındaki Prizren şehrinde bulunan Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği ve Kosova Türk Yazarlar Derneğinin girişimiyle 'Balkan Türklerinin Hukuki Durumları ve Türkçe' konulu konferans düzenlendi.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristanlı Akrabalar Osmangazi’de Buluştu. Sosyal belediyecilik alanında yaptığı örnek çalışmalarla adından söz ettiren Osmangazi Belediyesi, “Akrabalar Buluşuyor” projesi kapsamında Bulgaristan’ın Deliorman ve Gerlova bölgesinde yaşayan 493 kişiyi yıllar sonra Bursa’daki akrabaları ile buluşturdu.
HABERİN DEVAMI
***

Dobriç'te 1916 yılında şehit edilen yaklaşık 300 Türk asker düzenlenen törenle anıldı. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünde, Bulgaristan'ın Dobriç şehrinde 1916 yılında Dobruca Muharebesi sırasında şehit olan yaklaşık 300 Türk askeri ile Bulgar, Romen, Rus, Sırp ve Alman kökenli 3 bin 500 civarında askerin defnedildiği Uluslararası Askeri Mezarlık'ta anma töreni düzenlendi.
HABERİN DEVAMI

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS